Дбайте про безпеку, а не тільки про улов

Пристрасть до риболовлі захоплює людину надовго,
іноді на все життя.
Зимова риболовля - це не просто видобуток риби для харчування і задоволення своїх насущних потреб. Це неабияке зняття стресу і відновлення нервової системи людини, «лікувальна терапія» від прискорених і напружених темпів сучасного життя. А ще – це чудовий відпочинок на природі.
Але, щоб цей відпочинок не перетворився на нещасний випадок, кожному потрібно бути вкрай обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на льоду, щоб не наражати на небезпеку себе і оточуючих.

Жертви зимової риболовлі

Переважна більшість потерпілих людей на льоду перебувати у нетверезому стані, адже який рибалка висидить в холод без спиртного. Однак саме це уповільнює сприйняття небезпеки.
Інша основна причина – це ненадійність криги. Нехтування основними ознаками недостатньої товщини льодового покрову і неконтрольоване ступання на лід неминуче веде до нещасного випадку.
Є багато шляхів перевірки міцності льоду, проте рибалки часто не надають цьому питанню належної уваги і йдуть на невиправданий ризик, вибираючись на занадто тонкий чи послаблений потеплінням, а отже, вже крихкий лід. Актуальною вона є й тоді, коли за примхами погоди настає потепління, чи, навпаки, значно холоднішає. У такі періоди, за статистикою, зростає кількість нещасних випадків на зимових водоймах.
Зимова риболовля особливо приваблива – по льоду можна дістатися до будь-якого місця на водоймі. Такої нагоди не пропустить будь-який завзятий рибалка.
Любителям порибалити взимку треба пам’ятати, що лід не потерпить вашої необачності. Тож слід суворо дотримуватись наступних правил поведінки на льоду.

Готуємося на зимову риболовлю

- Надягніть рятувальний жилет;
- Обов’язково візьміть із собою мобільний телефон, щоб можна було підтримати зв’язок у разі потреби;
- Майте при собі якийсь гострий предмет (великий цвях чи ніж), щоб допомогти собі зачепитися за кригу у разі провалу під лід;
- Завжди майте під рукою 15-20 метровий шнур (з одного боку з петлею, з іншого – з приєднаним важкуватим предметом) – при наданні допомоги він дуже знадобиться;
- Подбайте, щоб поруч з ополонкою завжди була якась дошка чи міцна гілка – з її допомогою можна втриматися на поверхні води і не піти під лід;
- Переміщуючись через лід, будьте готові у будь-який момент звільнитися від зайвого вантажу;
Щоб себе уберегти, краще взагалі не виходити на зимові водойми. Та все ж, якщо ви нездатні перебороти цю пристрасть, знайте – зимовий лід таїть в собі небезпеку.
Перед тим, як ступити на лід, визначте усіма можливими способами товщину льодового покриву на водоймі.Ніколи не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Міцність льоду краще всього перевіряти за допомогою палиці. Якщо після першого удару на поверхні з’являється вода, виходити на лід категорично забороняється;
Пам’ятайте: лід завжди тонкий і ламається поблизу кущів, сухої трави, під товстим шаром снігу, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
Лід дуже небезпечний і ламкий поблизу місць, де є швидка течія, або струмок впадає у річку, де із дна б’є джерело;
Під час пересування по льоду потрібно бути обережним, слід уважно стежити за його поверхнею, обходити підозрілі та небезпечні місця.
Щоб уберегти себе від неприємної ситуації на льоду, ніколи не виходьте на риболовлю у нічний час та за температури повітря вище 0 градусів за Цельсієм.
Не ходіть на зимову риболовлю поодинці, це небезпечно, бо ніхто вам не зможе допомогти у випадку біди.

Пам’ятайте – людина, яка заздалегідь продумала свої дії та належно підготувалася до походу на крижану водойму, буде у безпеці і не наражатиме інших на неприємності.

Чітко усвідомте, що зимова підлідна ловля вимагає від любителів дотримання усіх правил безпеки:

• не стрибайте, не бігайте по кризі;
• думайте, насамперед, про безпеку, а не про улов;
• не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, навіть якщо риба там добре клює;
• не пробивайте поруч багато ополонок (відстань між ними має бути щонайменше 8-10 метрів);
• не збирайтеся великими групами на одному місці;
• не пробивайте ополонок на переправах;
• завжди майте під рукою спорядження, яке може стати у пригоді вам взимку на льоду;
• якщо лід почав тріщати та появилися характерні ознаки – негайно, але повільно повертайтеся на берег.

Безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 00С ):

- для одного пішохода – лід синюватого або зеленуватого відтінку товщиною не менше 5-7 см;
- лід блакитного кольору – найміцніший;
- сірий – міцність удвічі менша;
- для груп людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см;
- при масовому катанні на ковзанах – 25 см;
На зимову рибалку слід ходити з друзями чи знайомими, бо наодинці із зимовою водоймою залишатися дуже небезпечно.
Усіх трагедій передбачити неможливо. Тому поради щодо порятунку людей із крижаної пастки не будуть зайвими ні для кого.

Якщо ви опинилися самі і провалилися на льоду річки або озера, не треба панікувати, слід діяти рішуче:

• необхідно широко розкинути руки на краї пролому та утримуватися від занурення у воду з головою;
• намагайтеся обережно дотягнутися до якогось предмета, що допоможе вам втриматися чи вибратися на поверхню;

• вибирайтеся на лід без різких рухів, налягаючи на нього грудьми та по черзі витягуючи на поверхню ноги. Постарайтеся зайняти своїм тілом якомога найбільшу площу на льоду;
• вибравшись із льодового пролому, необхідно відкотитися від нього, а потім повзти в той бік, звідки ви прийшли, адже там міцність льоду вже перевірена. Ні в якому випадку не можна швидко бігти до берега, навіть якщо вам цього дуже хочеться;
• коли ви успішно добралися до берега, то якнайшвидше подбайте про те, щоб зігрітися.

Коли ви стали свідком того, як людина потрапила у біду, повідомте їй, що йдете на допомогу, це її частково заспокоїть. Щоб не потрапити у біду самому при наданні допомоги, слід дотримуватись усіх правил, діяти розважливо, але швидко.

Наближатися до ополонки необхідно тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. Підповзати до самого краю ополонки забороняється, інакше можна усім опинитися у воді.
Потерпілому потрібно подати підручні засоби порятунку (зв’язані між собою шарфи, ремені, канат, якусь дошку чи гілку) не ближче ніж за 4-5 метрів від пролому.
Витягаючи потерпілого, попросіть його, щоб він ногами допоміг вам його витягнути.
Від ополонки відповзайте і не підіймайтесь на ноги – інакше обоє опинитеся у воді.
Коли на допомогу поспішають декілька людей, можна лягти на лід один за одним, узявшись за ноги, і рухатись до потерпілого. Перший у «ланцюгу» подає руку, і усі тягнуть його на поверхню криги та відповзають з небезпечної зони.
Витягнувши потерпілу людину на берег, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму, викличте «швидку допомогу».

Усі любителі порибалити узимку мають не тільки вміти порятувати себе і ближнього у разі небезпеки, а й надати врятованому допомогу ще до приїзду «швидкої».

Укрийте людину від вітру і при першій можливості доставте в тепле місце, переодягніть у сухий одяг.
Зігріти потерпілого допоможе гарячий чай. Категорично забороняється для розігріву давати алкогольні напої, це лише шкодить.
Трохи пізніше стомлена людина засинає і тут вам без кваліфікованої медичної допомоги не обійтися.
Шановні рибалки! Не нехтуйте правилами безпеки на зимових водоймах. Таке спокійне і дуже приємне заняття є небезпечним, адже приховує загрозу – у будь-який момент можна опинитися у крижаній воді.
Ваше правильне і свідоме поводження на кризі посприяє уникненню неприємностей на зимових водоймах.
Пам’ятайте, лід буває надзвичайно підступний! Не забувайте про безпеку власного життя.
Дбайте, щоб ваше улюблене заняття не стало «крижаною» пасткою для вас.

Сектор з питань цивільного захисту райдержадміністрації

* * *

потерпілийДешева рибка – та погана юшка

На Інгульці нарешті стала крига, на яку вже виходять рибалки. МНСники вкотре закликають рибалок проявити здоровий глузд. Натомість, відчайдухи вважають, що краще ризикнути, ніж сидіти вдома з дружинами. Серед населення району проводиться масова профілактична робота по застереженню виходу на тонку кригу, проте марно. І навіть такі екстремальні обставини не лякають затятих рибалок. Чоловіки скаржаться, що риби цього року ловиться небагато. Але що їх змушує знов і знов ризикувати життям?
Днями, у Богданівці, на річці Інгулець, на відстані 50 м від берега такий горе-рибалка, 1987 року народження, зайшов на воду, яку ледь вкрила тонка крига, і провалився під лід. Самостійно вибратися на берег не зміг, тому кликав на допомогу. Спершу до нього збіглися місцеві жителі, які не менше ризикували своїм життям, кидаючи хлопцеві мотузки, та все виявилося марним. Лише втрачали дорого-цінний час.
Отримавши повідомлення про нещасний випадок, на місце події невідкладно виїхав черговий караул 32 ДПРЧ У ДСНС України у Кіровоградській області під керівництвом начальника Петрівського РС У ДСНС України в області підполковника служби цивільного захисту В.В.Малюти. Дякуючи кмітливості та сміливості рятувальників, на допомогу потерпілому направився старший сержант служби цивільного захисту Олександр Миколайович Рева, а інші пожежники чергового караулу його страхували. Потерпілого було успішно вилучено з водойми, обігріто, викликано швидку допомогу, яка його госпіталізувала до Петрівської ЦРЛ. Діагноз – переохолодження, стан потерпілого середньої тяжкості.
До сьогодні товщина криги, за словами рятувальників, не більше семи сантиметрів. Щодо можливих позаштатних ситуацій на кризі, рибалки впевнені - якщо й доведеться плавати, їм допоможуть: «Нічого! Витягнуть, і підемо додому». Рятувальники застерігають, що така самовпевненість несе в собі смертельну небезпеку, бо крига  ще не міцна й підступна. Особлива небезпека спіткає і тих, хто бажає швидше дістатися протилежного берега навпростець по кризі через річку.
Тож бережіть себе і своїх рідних. Не ризикуйте даремно власним життям і здоров”ям.

Петрівський РС У ДСНС України у Кіровоградській області