Ознаки та симптоми.Це вкрай заразна важка хвороба вірусного походження.
Кір залишається однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку в усьому світі, навіть незважаючи на наявність безпечної та ефективної вакцини.
Збудником кору є вірус із сімейства параміксовірусів. Вірус кору, зазвичай, розвивається в клітинах, розташованих в задній стінці глотки і в легенях. Кір - хвороба людини, якою не хворіють тварини.
Ознаки та симптоми.
Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після впливу вірусу і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через кілька днів з’являється висип, зазвичай, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по тілу і, в кінцевому підсумку, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип виступає через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Важкою формою кору з більшою ймовірністю хворіють діти раннього віку, які отримують погане харчування, особливо ті, в кого дефіцит вітаміну А, або ті, імунна система яких ослаблена ВІЛ / СНІДом чи іншими хворобами.

Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення, яке розвиваються у дітей у віці до п’яти років або у дорослих людей старше 20 років. Найсер-йозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт (інфекцію, що приводить до набряку головного мозку), важку діарею і пов’язану з нею дегідратацію, вушні інфекції і важкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія. Серед груп населення з високим рівнем недостатності харчування і за відсутності належної медичної допомоги до 10% випадків кору закінчуються смертельним результатом.
У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет проти нього на все життя.

Хто піддається ризику?
Невакциновані діти раннього віку зазнають найбільш високого ризику захворювання на кір та розвитку ускладнень, включаючи смертельний результат. Заразитися на кір може будь-яка людина, що не має імунітету - та, що не була вакцинована або та, що не виробила імунітет після вакцинації.
Передача інфекції
Висококонтагіозний вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах або при безпосередньому контакті з інфікованими виділеннями з носоглотки.
Вірус залишається активним і контагіозним в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Він може бути переданий інфікованою людиною протягом періоду часу, що починається за чотири дні до появи у нього висипу і закінчується через чотири дні після появи.
Лікування
Важких ускладнень кору можна уникнути при правильному лікуванні, яке забезпечує гарне харчування, належне надходження рідини та лікування дегідратації за допомогою рекомендованих ВООЗ оральних регідратаційних розчинів. Ці розчини відновлюють рідину та інші важливі мікроелементи, які втрачаються при діареї і блювоті. Для лікування очних і вушних інфекцій та пневмонії слід призначати антибіотики.
Всі діти, яким поставлений діагноз кору, повинні отримати дві дози добавки вітаміну А з інтервалом в 24 години. Це може допомогти запобігти ураженню очей і сліпоті. Як показує досвід, добавки вітаміну А сприяють зменшенню числа випадків смерті від кору на 50%.
Профілактика
Регулярна вакцинація дітей проти кору у поєднанні з кампаніями масової імунізації в країнах з високими показниками захворюваності та смертності є основними стратегіями громадської охорони здоров’я, спрямованими на зменшення глобальної смертності від кору. Протикорова вакцина використовується протягом 40 років. Вона безпечна, ефективна і недорога. Імунізація однієї дитини проти кору коштує менше одного долара США.
Протикорову вакцину часто єднають з вакцинами проти краснухи, або свинки в країнах, де ці хвороби являють проблеми. Вона однаково ефективна як у вигляді моно вакцини, так і в комбінованому вигляді.