немовляХай ночі будуть теплі і прозорі,
А щоб не слать до Бога каяття,
Нехай у небі не стухають зорі,
Бо то чиєсь усе-таки життя...

Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає все актуальнішою і болючішою темою для нашого суспільства. Очевидним фактом є те, що переважна більшість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в інтернатних закладах. Діти в них, як правило, істотно відрізняються від тих, які виховуються в сім’ях, тим, що вони не отримують батьківського тепла, любові, ласки та доброти. Адже все це дуже необхідно для гармонійного зростання всебічно розвинутої, духовної та морально стійкої особистості. 

Маленькі сирітські серця та вкриті безліччю глибоких ран дитячі душі втратили здатність співпереживати, відчувати добро і милосердя. Вони стали байдужими, грубими і холодними. А з часом стануть крижаними або перетворяться на купу сірих каменів, які ой як важко носити!..

Зустрівши недовірливий сірий сирітський погляд не відводьте очей, а загляньте в холодні очі, розкрийте дитячу душу, прислухайтесь і відчуйте нестерпний біль душі і несамовитий крик розбитого серця... Зігрійте словом і поглядом, не поскупіться на щиру усмішку чи шматочок ласки. Своєю жаринкою добра розтопіть холодний лід у душі дитини!

Можливо вона повірить у те, що все-таки є на землі добро, людяність і милосердя. А ще – є на землі ті, кому вона не зайва...

За великим рахунком, чужих дітей не буває. Адже, як відомо, вони – наше майбутнє. На жаль, обділені діти, відчуваючи свою неповноцінність і беззахисність, часто зневірюються у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Тому ми, дорослі, зі свого боку маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.

В Україні цілеспрямовано проводиться значна робота зі створення нової форми державної опіки – інституту прийомної сім’ї. Це надає можливість дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, рости та виховуватися в сім’ї. 

Що ж таке прийомна сім’я?

Прийомна сім’я – це сім’я (або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі), що добровільно за плату взяли на виховання та для спільного проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. 

Прийомні діти не мають батьків та інших родичів, які б могли турбуватися про них. Вони мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У таких випадках прийомна сім’я допомагає цим дітям здобути повноцінну родину. 

Незважаючи на чимало проблем, пов’язаних із вихованням прийомних дітей у сім’ях, ця благородна, гуманна справа знаходить певну підтримку в суспільстві. Підтвердження тому є зростаюча кількість сімей, що зважуються на рішучий і відповідальний крок – стати батьками-вихователями для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У нашому районі вже створено та діє 4 прийомні сімї, в яких виховується 11 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  в інтернатних закладах перебуває ще 22 дитини, що потребують батьківської любові та ласки.

Тож, чи позаростають сирітські рани в дитячих душах із роками? Це у великій мірі залежить від нас, дорослих, від нашої майстерності і мудрості, від наших бажань здійснити подвиг. Так, саме подвиг – розтопити своєю любов’ю крижані душі і серця маленьких особистостей, знайти для них місце під сонцем, переконати, що є на світі правда, любов і доброта. Взяти у свою власну родину на виховання прийомну дитину – це і є виликий подвиг!

І якщо ми повернемо до життя бодай одну знівечену душу, то уже і тоді варто на світі жити.

За детальною інформацією щодо створення прийомної сім’ї звертайтеся за адресою: Служба у справах дітей, вул. Ілліча, 38, кімн. 204, смт. Петрове, або за тел.: 9-62-63.

Юлія ДАВИДЕНКО, головний спеціаліст сектору опіки, піклування та усиновлення служби у справах дітей