Дівчина з ноутбукомНайпоширенішими проблемами, які вже не заперечує офіційна медицина, визнано синдром фантомного дзвінка, номофобію, кіберхворобу, Facebook-депресію, інтернет-залежність, залежність від онлайн-ігор, киберхондрію та «ефект Google».

Синдром фантомного дзвінка

Суть хвороби в тому, що в людини з’являються слухові і моніторні галюцинації, їй здається, що телефон у кишені дзвонить або вібрує, хоча нічого насправді не відбувається. Формування розладу пов’язано з використанням мобільного телефону. Адже будь-яке поколювання або легкий свербіж ми починаємо пов’язувати із дзвінком. Це захворювання проявляється на тлі стресу. Воно є достатньо поширеним.

Номофобія

Термін — це складноскорочений вислів no mobile fobia. Тобто страх залишитися без мобільного телефону. У світі залишається все менше людей, які не страждали б від цього розладу. У когось за відсутності доступу до мобільного телефону, наприклад, сів акумулятор, з’являється легке занепокоєння, а хтось впадає у паніку.

Кіберхвороба

Суть її полягає в тому, що у людини з’являється запаморочення, дезорієнтація і нудота при взаємодії з певними електронними пристроями. Термін придумали ще у 1990-х, коли з’явилися перші пристрої віртуальної реальності. Після оновлення iOS до нової версії деякі власники iPhone стали також скаржитися на нудоту. Інша назва цієї хвороби — «цифрова морська хвороба».

Facebook-депресія

В Україні і Росії вона могла б називатися «Депресія від „ВКонтакте“», або «Ефект Дурова». Суть її в тому, що люди впадають у депресію від контактів у соціальній мережі або, навпаки, від їхньої відсутності.

Інтернет-залежність

Це хворобливе і постійне бажання отримати доступ до Мережі, що негативно позначається на інших сферах життя, часто повністю витісняючи їх. Наприклад, особисте життя або роботу. У наукових колах сперечаються, чи можна віднести інтернет-залежність до наркоманії або ж це психічний розлад.

Залежність від онлайн-ігор

Це найбільш відоме і руйнівне захворювання. Нерідкими є випадки, коли гра буквально затягувала людину у віртуальний світ, у результаті така людина втрачала роботу, сім’ю, а часом і життя. Цей розлад викликає важкі депресії і може призвести до фізичного виснаження і навіть самогубства.

Кіберхондрія

Людина з цим розладом вважає, що у неї є захворювання і, як правило, не одне, про які вона читала в інтернеті. У результаті здорова людина, у якої просто захворіла голова, може переконати себе у наявності в неї серйозних проблем. А подібна впевненість може негативно позначитися на здоров’ї і справді стати причиною уже реальної, а не уявної хвороби.

«Ефект Google»

Людина з такою хворобою впевнена, що знання їй не потрібні, бо будь-яка інформація знаходиться у Мережі. При цьому навіть якщо хтось думає інакше, це не дає йому імунітету від «ефекту Google». Мозок просто відмовляється запам’ятовувати інформацію, незалежно від нашої волі, знаючи, що набагато простіше буде знайти дані, ніж їх зберігати.