(Закінчення. Поч. №78)
Ієрархія показового запорозького війська:
- Кошовий атаман;
- Військовий суддя.
- Військовий писар.
- Військовий обозний.
- Військовий асавул.
- Військовий булавничий.
- Військовий хорунжий.
- Військовий бунчужний
- Військовий перначник.Всі в чини військових старшин.
- Військові старшини без посад для керівництва загонами.
- Полковники.
- Полкові старшини.
а) на посаді писарів
б) на посаді осавулів. - Курінні атамани.
- Курінні хорунжі.
- Військовий пушкар.
- Військовий дувбиш.
- Військовий толмач.
- Військовий кантарлей.
- Військовий шафар.
Кому ж все-таки поставлено славнозвісного хреста? Що це була за людина, яке в неї було звання та життєва історія? За 1756 рік у списках в курені Пашківському нараховувалося 280 козаків при отамані Матвії Бойку. Під № 6 числиться Савка Цибодрида. За допомогою нашого земляка А.В. Пивовара, ми знаходимо в Державному архіві міста Києва список козаків куреня Пашківського за 1770 рік.
Першим у цього списку йде отаман Андрій Копчір, другим (просимо звернути увагу) – Сава Цибодрида, а також зверніть увагу на сьоме прізвище в списку - Іван Шам.
Останні два листи засвідчують події, які сталися після ліквідації нової Запорізької Січі. Подальше долю полковника орільської паланки Сави Цибодриги за даними архіву прослідкувати неможливо - інших документів, окрім вище зазначених, не виявлено.
Земельні ділянки під зимівники відводилися, як правило, Кошем, рідше – паланковими правліннями на прохання козаків. У багатьох випадках козаки самі вибирали собі ділянки (найчастіше на берегах річок, в місцях вигідних для випасання худоби, для рільництва) і вже після цього здобували від Коша «пашпорт», або «білет» на право користування цією землею. Як вище було наведено, в 1774 році Сава Цибодрида заготовляв ліс разом із козаками. На нашу думку, він був необхідний для будівництва свого зимівника.
В описі Єлисаветградського уїзду за 1780 рік бачимо, в строчці під № 222 «Деревня Савино принадлежит капитану Цибодрыге. Числом мужского пола 29, женского 20. Число десятин земли удобной - 2 000, неудобной - 100».
Таким чином ми встановили, що в даному селі похований полковник Орільської паланки Сава Цибодрига.
В цій історії є ще незвідана сторінка: так на карті за 1861 рік показано два хрести, які стоять поруч. На нашу думку, тут похований Іван Шам, який не набагато пережив свого товариша. В честь нього було перейменовано село Савовку на село Шамовку.
Микола ПЛАТОШИН, Іскрівський сільський голова
Тетяна ПЛАТОШИНА, завідуюча Іскрівською сільською бібліотекою
На знімку: місце колишньої козацької переправи, відоме під назвою Савчин Брід.