Нещодавно в Кіровограді пройшла прес-конференція, присвячена проблемі захисту приватної майнової власності. Захід проводився Центром інформації про права людини спільно з Кіровоградським прес-клубом та Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки посольства Великої Британії в Україні.

Як пересічному українцю захистити своє майно? Чому все частіше трапляються ситуації, коли у людей відбирають власне майно? Чому право власності в Україні одне з найменш захищених? Чому позбавляють майна громадські організації? Саме ці питання хвилювали учасників прес-конференції.

З подібною ситуацією нещодавно зіштовхнулися представники дитячо-юнацького товариства «Січ». У нього відібрали частину майна і приміщення, причому, на очах у правоохоронців, яких викликали представники організації, хоча спілка «Січ» мала всі права на це приміщення.

На думку правозахисників, такі ситуації трапляються через недоліки законодавства та його ігнорування. На цьому наголошували країни – члени ООН в рамках другого циклу Універсального періодичного огляду (УПО), який пройшов наприкінці минулого року в Женеві. В рамках УПО Україна отримала 157 рекомендацій, спрямованих на покращення ситуації з правами людини в державі, велика кількість яких стосувалася встановленню верховенства права. Допоки цього не буде досягнуто, Україна не може вважатися правовою державою.

Учасники прес-конференції висловили свої думки щодо того, як захистити своє майно.

Виграли справу в суді? Не дуже радійте, тому що одним із найяскравіших прикладів порушення прав власності є невиконання рішень судів, спрямованих на захист власності. Як свідчить статистика, не виконується близько 60-70% рішень судів. Великою проблемою є і замовні рішення судів, на підставі яких здійснюються акти «рейдерського» силового захоплення власності.

Хочете зареєструвати нерухоме майно? Не поспішайте. В Україні ще й досі не існує органу, який би відповідав за реєстрацію прав власності на нерухоме майно – єдиної процедури та єдиного реєстру, який був би відкритим для громадськості.

Небезпека чатує як з боку держави, так і з боку інших громадян. Ніхто не може гарантувати того, що до вас не прийдуть невідомі люди і не викинуть з приміщення, яке ви законно орендуєте.

- Такі проблеми та ситуації щодо права власності в нашій країні доводять, що нам не слід розраховувати на те, що наше право на володіння, користування та розпоряджання власністю буде поважатися, захищатися та реалізовуватися державою на високому рівні, який би дозволив нам відчувати себе повноцінними власниками – каже Максим Щербатюк, програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

У прес-конференції також взяли участь Інга Дудник, голова правління громадської організації «Територія успіху», Тетяна Кудіна, асистент Програми розвитку ООН в Україні, Катерина Смирнова, представник дитячо-юнацького товариства «Січ».

Олена ПЕДАН, студентка факультету журналістики Кіровоградського педагогічного університету ім.. В. Винниченка