За минулий рік Кірово-градщина піднялася з 11 на 6 місце в Україні за показниками соціально-економічного розвитку: область посіла 3 місце за обсягом капітальних інвестицій, вперше за 5 років капітально відремонтовано значні ділянки важливих доріг, а зарплата у сільському господарстві області зросла, порівняно з 2015-м, більш ніж у півтора рази. Про те, що ще зроблено, у яких напрямках «недотягуємо», і що буде далі, очільник регіону Сергій Кузьменко минулого тижня звітував перед депутатами обласної ради, як це передбачено законодавством.

Одразу – про, мабуть, найважливіше для кожного: зарплати та доходи. У 2016-му, згідно із статистичними даними, середня зарплатня мешканців Кіровоградщини зросла більш ніж на 21% і склала 3974 гривні у місяць. Було ліквідовано суттєвий розрив між рівнем оплати праці у цілому в регіоні і в сільському господарстві зокрема – середня зар-плата у галузі, яка є однією з провідних для місцевої економіки, зросла за минулий рік з 2480 до 3922 грн. Як зазначив Сергій Кузьменко, хоча ця динаміка і є позитивною, темпи зростання поки є недостатніми, і їхнє «підтягування» до загальноукраїнських залишиться одним з найважливіших завдань для всієї області.

До спільної казни її мешканців – обласного бюджету, у 2016 році вдалося спрямувати на мільярд з «хвостиком» більше, ніж за попередній рік. Загальна сума надходжень до державного і місцевих бюджетів Кіровоградщини склала 7,4 мільярди. Більше заробляли майже всі території регіону, у першу чергу, завдяки децентралізації, що вже третій рік впроваджується в Україні. Найнижчим рівень доходів місцевих бюджетів у розрахунку на одного мешканця залишається, на жаль, у містах обласного значення - Світловодську та Олександрії, де цей показник майже вдвічі менший від середнього по області – констатував голова ОДА.

Після суттєвого спаду 2014-2015 років, минулого року суттєво пожвавилось місцеве бізнес-середовище – у 2016-му підприємства Кіровоградщини вкладали власні кошти у будівництво та розвиток. Обсяг капітальних інвестицій склав понад 6,2 мільярди – майже наполовину більше, ніж у попередньому році. За цим показником ми – треті в Україні. В області збудовано 9 елеваторів, відкрито ливарний завод і три переробних підприємства, уведено в дію потужну сонячну електростанцію. Удесятеро більше, ніж у 2015-му, – 10 мільйонів доларів США, у регіон вкладено грошей іноземних компаній.

Зростання власних доходів регіону дозволило у півтора рази – до 2,7 мільярдів, збільшити фінансування соціальних програм. Майже вдвічі більше коштів було спрямовано на оновлення та розвиток закладів соціально-культурної сфери, об’єктів житлово-комунального господарства. На ремонт доріг з різних джерел було залучено вчетверо більше, ніж у позаминулому році – понад півмільярда гривень. Капітально відремонтовані майже 35 кілометрів міжнародної траси Знам’янка-Луганськ-Ізварине, 10 км дороги від Новоархангельська до межі із Черкащиною. Очільник області підкреслив: минулого року так і не розпочалося фінансування низки програм, внаслідок чого були відкладені будівельні роботи на об’їзній дорозі у Знам’янці та у новомиргородському напрямку. Надолужити планують цього року: як доповів Кузьменко, за ремонт доріг взялися вже у квітні.

Окрім ремонту та будівництва доріг, минулого року в області чималі кошти вкладено в охорону здоров’я: капітальні видатки на медицину склали більше 150 мільйонів гривень. Це реконструкція та переобладнання дитячої обласної лікарні, станції переливання крові, модернізація корпусів та відділень «дорослої» обласної лікарні, відкриття сучасної опера-ційної в обласному кардіодиспансері. В обласному центрі розпочав свою роботу філіал Донецького медичного університету. Голова ОДА підкреслив зокрема, що, розбудовуючи навчальний заклад, адміністрація має не меті, перш за все, забезпечити медичними кадрами Кіровоградщину, яка сьогодні відчуває їхню суттєву нестачу.

Капітально відремонтований у 2016-му і обласний госпіталь для ветеранів війни, у якому сьогодні щодня отримує допомогу чимало учасників АТО. Крім того, з обласного та місцевих бюджетів минулого року майже 6 мільйонів спрямовано на допомогу військовим частинам, розташованим на Кіровоградщині. Ще стільки ж спрямовано на вирішення соціально-побутових проблем військовослужбовців, а також на підтримку учасників АТО та їхніх родин у рамках комплексної обласної програми.

Освіта та культура також не залишились «обділеними» – у 2016 році область придбала 28 нових шкільних автобусів, 732 комп’ютери для 60 місцевих навчальних закладів, школи Кіровоградщини отримали мультимедійні комплекси, меблі, спортивний інвентар, обладнання для їдалень. Загалом у матеріально-тех-нічну базу обласної освіти вкладено більше 112 мільйонів гривень.

Говорячи про подальші плани, Сергій Кузьменко зазначив, що цього року заплановано придбати медичного обладнання для дитячої обласної лікарні ще на понад 20 мільйонів. Також у рамках ініційованого головою ОДА проекту «Здоров’я наших дітей» буде здійснюватися моніторинг якості харчування дітей у школах та матеріальної бази для занять фізкультурою і спортом, уже розпочато ремонти дитячих відділень районних лікарень.

Окрім вже названих – подальшого підвищення заробітних плат, будівництва доріг та іншого, очільник Кіровоградщини назвав ще декілька важливих моментів поля зору обласної адміністрації. Це, зокрема, очікуване впровадження у державі пен-сійної та земельної реформ. Якщо перша спрямована на поліпшення матеріального забезпечення мешканців області, то друга має на меті дати можливість селянам вільно розпоряджатись своєю власністю, а фермерам – спокійно займатися власною справою.

- Приємно наголосити, що Кіровоградщина, згідно з усіма загальнонаціональними показниками та рейтингами розвитку, відчутно піднялась. Область отримала схвальні відгуки як від незалежних громадських організацій, так і від виконавчих державних інституцій… Сподіваюсь, що спільно з обласною радою ми зможемо завершити розпочаті процеси реформування і закріпити ту позитивну динаміку розвитку області, яка намітилась у 2016 році, - сказав Сергій Кузьменко, підсумовуючи свій звіт.

Андрій Трубачев