Згідно з офіційною статистикою, крадіжка є найбільш поширеним злочином в Україні. Крадіжки грошей, велосипедів, продуктів в супермаркеті, одягу в магазині, речей з автомобіля – все це відбувається щоденно. Українським законодавством передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за вказані протиправні дії, - попереджує начальник Петрівського відділення поліції, майор поліції Олександр Лисенко.
Кримінальна відповідальність за крадіжку
Юридичне визначення крадіжки передбачене в статті 185 Кримінального кодексу України (далі – КК України), згідно з якою це «таємне викрадення чужого майна». Викрадення завжди полягає в активній поведінці винної особи, спрямованій на незаконне та безоплатне вилучення чужого майна поза волею власника.
Ключовою ознакою цього злочину є саме його таємний характер. Відкрите викрадення чужого майна кваліфікується не як крадіжка, а як грабіж, і за його вчинення передбачено більш сувору відповідальність іншою статтею КК України.
Зловмисник під час здійснення крадіжки вважає, що діє таємно і непомітно для інших осіб. Визначальним в цьому разі є саме умисел зловмисника, тобто його ставлення до своїх дій та його розуміння обставин правопорушення. Якщо зловмисник вважає, що діє таємно, а насправді – його дії помітила інша особа, правопорушник все одно вчиняє саме крадіжку, тобто таємне викрадення майна. Дане правило діє і навпаки: якщо зловмисник вважає, що діє відкрито і його діє не є прихованими від інших осіб, а насправді ніхто не помітив його протиправних дій, порушник буде нести відповідальність за відкрите викрадення чужого майна (грабіж), оскільки саме такий умисел він реалізовував.
Предметом крадіжки може бути будь-яке майно, яке має певну вартість та є чужим для зловмисника (гроші, дорогоцінні метали, речі, цінні папери, право на майно та дії майнового характеру тощо).
Кримінальна відповідальність за крадіжку може наступати для осіб, які досягли 14-ти років на момент вчинення злочину.
Кваліфікуючими ознаками крадіжки, тобто обставинами, які впливають на кваліфікацію дій особи та тягнуть за собою більш суворе покарання, частинами 2 – 5 статті 185 КК України, визначено:
- повторне вчинення;
- вчинення за попередньою змовою групою осіб;
- вчинення з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище;
- вчинення з завданням значної шкоди потерпілому (значна шкода визначається із врахуванням матеріального становища потерпілого в межах від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
- вчинення крадіжки у великих розмірах (від 250 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
- вчинення крадіжки в особливо великих розмірах (від 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
- вчинення організованою групою.
Законом передбачений широкий спектр видів та розмірів покарань за вчинення крадіжок в залежності від наявності чи відсутності зазначених вище кваліфікуючих ознак.
Наприклад, за «просту» крадіжку (за відсутності вказаних кваліфікуючих ознак) передбачено такі альтернативні покарання:
1) штраф у розмірі 50 – 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) громадські роботи на строк від 80 до 240 годин;
3) виправні роботи на строк до 2-х років;
4) арешт на строк від 1 до 6 місяців;
5) позбавлення волі на строк від 1 до 3 років.
Крадіжка, вчинена з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, карається позбавленням волі вже на строк від 3 до 6 років.
За крадіжку, вчинену в особливо великих розмірах або організованою групою, законом встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.
Адміністративна відповідальність за крадіжку
Адміністративна відповідальність в Україні передбачена за дрібне викрадення чужого майна (ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП України). Іншими словами, головною відмінністю крадіжки, за яку передбачена адміністративна відповідальність, від кримінально караного таємного викрадення чужого майна – є вартість викраденого майна.
Якщо вартість майна, яке було викрадене, на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян) – крадіжка вважається дрібною і тягне за собою адміністративну відповідальність. Викрадення майна, вартість якого більше зазначеного розміру, тягне за собою вже кримінальну відповідальність.
За дрібну крадіжку згідно зі ст. 51 КпАП України може бути призначене одне з таких стягнень:
1) штраф від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку;
3) адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.
У разі вчинення повторно протягом року дрібної крадіжки, за яку на особу вже накладалося адміністративне стягнення, до винної особи можуть бути застосовані більш суворі засоби покарання, а саме - одне з таких стягнень:
1) штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;
3) адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.
Станом на 01.01.2016 року один неоподаткований мінімум доходів громадян для визначення розміру матеріальних збитків, заподіяних злочином, складає 689 гривень, а викрадення чужого майна є кримінально-караним діянням, якщо його вартість становить більше 137 гривень 80 копійок.