29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
29 жовтня визначено Всесвітньою асоціацією боротьби з інсультом Всесвітнім днем боротьби з інсультом. У цей день у різних країнах світу проводяться соціально-просвітні, наукові заходи, що спрямовані на привертання уваги населення до основних чинників ризику серцево-судинних захворювань і до напрямків профілактики розвитку інсульту. Проблема боротьби з інсультом має надзвичайно важливе медичне і соціальне значення, оскільки ця патологія є однією з провідних причин смертності не тільки в Україні, а й у розвинених країнах Європи та США.
Щорічно понад 100 тисяч громадян України стають жертвами інсульту, серед яких третина молодша 65 років. За статистичними даними в Україні налічується 11,8 млн. хворих на артеріальну гіпертензію, 9 млн хворих на ішемічну хворобу серця, 1 млн. на цукровий діабет. Лише 36 % українців знають про те, що в них підвищений артеріальний тиск, але нехтують медичною допомогою чи профілактикою.
Інсульт посідає третє місце в списку хвороб, від яких помирають люди у всьому світі. У 80% випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та приділяти увагу головним факторам ризику.
Профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту - артеріальної гіпертензії, хвороб серця, цукрового діабету, гіперхолестеринемії, гіподинамії, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем та ін. Знизити смертність від інсульту можна шляхом покращення надання допомоги хворим. Важлива й обіз-наність населення як про чинники ризику, так і про перші ознаки інсульту. Час, упродовж якого хворий звертається за медичною допомогою, відіграє ключову роль у наданні ефективної допомоги при інсульті.
Нижче наведений перелік перших симптомів інсульту, які виникають найчастіше:
- Раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)
- Раптове порушення мовлення
- Раптове порушення зору, двоїння предметів
- Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та/або втратою свідомості)
- Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)
Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги».
Поки ви очікуєте приїзду швидкої, є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти хворому з інсультом:
- Обов’язково необхідно переконатися, що хворий може дихати. Якщо ж ви виявили порушення дихання - необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнини рота.
- Важливо, якщо є така можливість, виміряти рівень артеріального тиску і глюкози. Зафіксовані показники необхідно записати і повідомити по приїзду лікарів.
- Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, ви можете його перемістити в більш зручне положення.
- Дуже важливо зрозуміти, коли стався інсульт. Особливо, якщо пацієнта помітили вже з ознаками інсульту. Спробуйте зрозуміти, коли останній раз хворого бачили без проявів інсульту.
- Не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у хворого. Підвищений тиск в перші години інсульту - це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку.
- Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.
Пам’ятайте, здоров’я – це найцінніший дар у житті. Тож бережіть здоров’я своє та своїх близьких!
Валентина Кроловецька, лікар-невропатолог Петрівської ЦРЛ