Про відповідальність за порушення виборчого законодавства

Протягом виборчого процесу, особливо напередодні та в день голосування, не виключено виникнення ситуацій, що перешкоджатимуть діяльності виборчих комісій чи реалізації виборчих прав громадян України, створюватимуть небезпеку життю і здоров’ю їх або інших осіб. Тому праців-ники міліції - як в період агітації, так і в день виборів - реагували та будуть оперативно реагувати і швидко перевірятимуть усі факти порушень виборчого законодавства.
Зокрема, посилено відповідальність за «перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача» (ст. 157 КК України), за вчинення таких дій встановлено покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

Суттєво підвищено відповідальність за розкрадання, приховування або знищення виборчої урни з документами, підсумкового протоколу виборів - до 7-ми років позбавлення волі (ч. 3 ст. 158 КК України). Аналогічна відповідальність передбачена за підробку, використання чи зберігання підроблених виборчих документів (ч. 2 ст. 158 КК України).

За фальсифікацію виборчих документів та подання неправдивих відомостей до Держреєстру (ст. 158 КК) особа може бути позбавлена волі на строк від 3-х до 10-ти років. Такі ж зміни торкнулись і санкцій статті 159-1 КК (Порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку)).
Крім того, встановлюється кримінальна відповідальність не тільки для осіб, які здійснюють підкуп виборців, а й тих, хто на це погоджується. Зокрема, будуть визнаватися злочинними дії, поєднані з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди на суму, що перевищує 36 грн. 54 коп. (3% від розміру мінімальної заробітної плати) за: відмову від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці більше ніж один раз, голосування за окремого кандидата на виборах або за відмову від голосування, передачу виборчого бюлетеня іншій особі. За такі дії передбачено штраф від 1,7 тис. до 5,1тис. грн.,виправні роботи до двох років або обмеження волі на такий же термін. Наприклад, до неправомірної вигоди можуть бути віднесені продуктові набори, гроші за голосування за того чи іншого кандидата, консультації та надання медичної допомоги лікарями у разі забезпечення цих послуг одним з кандидатів в народні депутати і таке інше. У разі прийняття однієї з таких неправомірних винагород від представників кандидата в депутати або самого кандидата, на виборця (громадянина) може бути накладено як штраф від 121 800 грн., так і обмежено його волю на два роки.

Працівники міліції ще раз звертаються до активістів громадських організацій, журналістів та усіх жителів району з проханням повідомляти про будь-які факти порушень виборчого законодавства правоохоронним органам та нагадують, що за порушення виборчого законодавства існує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Анна Пащенко, інспектор по роботі з населенням та громадськими формуваннями