Заздалегідь варто розібратися й у тому, як і за кого ви будете голосувати.
На виборах у місцеві ради будуть відкриті партійні списки: голосують в окрузі за конкретну людину від партії. Партії будуть висувати свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить по округу. Тому виборці отримають бюлетені, у яких буде зазначено партію, лідера її місцевого відділення та ім’я кандидата від партії.
Як і де голосувати на місцевих виборах
Українцям 25 жовтня вперше доведеться голосувати за новою системою. При цьому виборцям треба розбиратися з відкритими списками і мажоритаркою одночасно. Прийнятий нещодавно закон про місцеві вибори принесе багато нового, а через початок децентралізації та об’єднання громад в багатьох регіонах незабаром обиратимуть ще й старост. Орієнтивно цю процедуру очікують невдовзі після проведення місцевих виборів.
Скільки бюлетенів дадуть в селах
Традиційно на місцевих виборах люди отримають пачку бюлетенів – не менше чотирьох. Селянам розбиратися з бюлетенями складніше: будуть вибори в сільську раду, сільського голови, районну та обласну ради.
У голосуванні за сільського голову треба, як і раніше, вибрати одного кандидата з бюлетеня. Хто набрав найбільше голосів – той і переміг.
На виборах депутатів сільради діятиме мажоритарка: треба вибрати одного кандидата із списку, і хто в окрузі набере найбільше голосів, той пройде в сільраду.
При обранні депутатів районної та обласної рад – все буде трохи складніше, тому що там діятиме система відкритих списків.
Партії будуть висувати свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить в конкретний округ. Тому виборець отримає бюлетень, в якому буде вказана партія, лідер її місцевого відділення і ім’я кандидата від партії. Якщо партія на окрузі не поставила кандидата, то все одно за неї можна проголосувати з порожнім місцем замість претендента.
Рахувати голоси і встановлювати переможців у ради високого рівня будуть специфічно: рахують голоси за партії і їхніх кандидатів та спочатку дивляться, чи долає в районі, області або місті партія в цілому 5%-й бар”єр. Всім, хто долає бар’єр, визначають кількість місць у раді, які отримає партія. І потім вже визначають, хто зі списку партії стає депутатом. Отримають мандати вони залежно від кількості голосів, отриманих в окрузі.
Нещодавно Комітет виборців провів пробне голосування за такою схемою і виявив, що найбільше спантеличує людей можлива відсутність кандидата від партії і складна система визначення переможців.
Хто буде вибирати старост
У багатьох селах тепер обиратимуть ще й старост. З початком децентралізації багато сіл об’єдналися в громади. У громаді буде рада – аналог сільради, голова громади – аналог голови села, а також старости – представники громади в кожному селі для виконання адміністративних функцій.
Як тільки 25 жовтня виберуть ради громад, вони в найкоротші терміни повинні оголосити вибори старост.
25 жовтня обиратимуть керівників майже двохсот громад, які вже встигли об’єднатися. Переважно вони розташовані у Волинській, Дніпропетровській, Одеській, Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Полтавській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.
У разі повної реалізації Конституційної реформи, повноваження депутатів і голів, обраних на цих виборах, будуть припинені у жовтні 2017 року. Тоді пройдуть нові місцеві вибори, відповідно до нового адміністративно-територіального устрою України.
Пам”ятка виборця
Виборчі дільниці відкриються о 8:00 та працюватимуть до 20:00.
Для того, щоб проголосувати, візьміть з собою документ, що підтверджує українське громадянство. Такими є: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, нещодавно прийнятих до громадянства України), військовий квиток.
Не завадить взяти з собою і запрошення на вибори, щоб не переплутати виборчу дільницю.
У виборчому бюлетені треба зробити позначку «+» навпроти прізвища кандидата в депутати, за якого ви голосуєте. Виборець може голосувати лише за одного кандидата.
Бюлетень заповнюється виборцем особисто у кабіні для таємного голосування.
Робіть тільки одну позначку в бюлетені про свій вибір (додаткові позначки, написи або дірки зроблять ваш бюлетень недійсним).
Заходити у кабінку іншим особам забороняється. Якщо, заповнюючи виборчий бюлетень, ви випадково помилилися, то можете звернутися з письмовою заявою до виборчої комісії з проханням видати новий бюлетень в обмін на зіпсований, який погашається.