Наркотики - зламана доля, вкорочене життя

Наркоманія - це захворювання, що виникає у разі систематичного вживання речовин, що включені до списку наркотиків, та проявляється психічною та фізичною залежністю від них.

В останнє десятиріччя спостерігається швидке зростання наркоманії та її омолодження. В коло споживачів наркотиків втягується досить відчутна кількість молоді та підлітків. Саме у підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини, тому дуже важливо вміти помічати та розрізняти ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається корекції.

Найпоширенішими наркотичними речовинами на Україні є:

•препарати коноплі (канабіоіди)

•препарати опію (опіати)

•психостимулятори (амфетаміни).

Найчастіші шляхи вживання наркотичних речовин:

•паління (гашиш, маріхуана, анаша, героїн та ін.)

•внутрішньовенне введення наркотичних речовин (екстракт з макової соломки «ширка», героїн, ефедрон та ін.)

•вживання таблетованих форм (екстазі, первентін та ін.)

•вдихання (героїн, маріхуана, гашиш та ін.)

Ранні ознаки вживання наркотиків можуть бути різними, в залежності від того, який наркотик, в якій кількості та комбінації вживає підліток.

В залежності від того, в якому стані перебуває підліток (сп’яніння, вихід з нього, або в перерві між прийомами наркотиків), ранні ознаки вживання наркотичних речовин можуть відрізнятися. Ці стани характеризуються наступними ознаками:

Сп’яніння після вживання канабіоїдів (маріхуана, гашиш або сленгові назви - «план», «драп», «травка», «дурь» та ін.)

Гашишне сп’яніння:

через 5-15 хв. після паління виникає відчуття піднесеного настрою та приливу сил, сильний голод і спрага. Психічний стан при сп’янінні коливається від немотивованої веселості, сміху, розгальмованості до тривоги, страху, агресивності. Зіниці у стані сп’яніння розширені, вони блищать, шкіра бліда, сухі губи. Відмічаються м’язові посмикування; можуть виникати галюцінації. Закінчується сп’яніння тяжким сном, слабкістю, апатією.

В перервах між прийомами цих наркотичних засобів на перших етапах ніяких суттєвих змін у поведінці підлітків не відмічається. Через декілька місяців (1 - 2) після регулярного (щоденного) вживання канабіоїдів можуть виникнути такі ознаки: - псується або безпідставно змінюється настрій, безсилля змінюється дратівливістю, агресивністю, порушується сон (сонливість вдень), з’являється головний біль, озноб, пітливість шкіри, тремор, підвищується артеріальний тиск.

Сп’яніння, викликане вживанням опіатів (екстракт з макової соломки, героїн та ін.):

Після прийому наркотику виникає ейфорія (підвищення настрою), приємне почуття комфорту та розслаблення, зіниці різко звужені, обличчя та шия червоніють, з’являється зуд шкіри, переважно обличчя. Під час сп’яніння підлітки малорухомі, шукають усамітнення та спокою.

При необхідності підлітки можуть легко приховувати усі ознаки сп’яніння, окрім різко звужених зіниць.

При виході з стану опійного сп’яніння зіниці розширені, може виникнути нудота, блювання, біль у різних частинах тіла, підвищена температура тіла, зростання частоти серцевих скорочень, коливання артеріального тиску, безсоння, виділення з носу. Психічний стан характеризується дратівливістю, злостивістю, нестійкістю настрою.

Залежність від опіатів виникає дуже швидко, особливо при внутрішньовенному шляху введення. У зв’язку зі швидким виникненням залежності підліток часто намагається піти з дому, незважаючи на заперечення батьків для цього. Часто штучно провокуючи конфліктні ситуації.

Сп’яніння, що викликане вживанням психостимуляторів (амфетамінів -екстазі, первентін, ефедрон).

При цьому виді сп’яніння підвищується фізична активність, виникає ейфорія, почуття «невагомості», увага швидко відволікається, посилюється статевий потяг, з’являється відсутність бажання спати, розширюються зіниці, з’являється м’язовий тремор, обличчя бліде, артеріальний тиск підвищений.

Вихід з амфетамінового сп’яніння супроводжується безсиллям, болем у різних частинах тіла, тривалим важким сном, підвищеним апетитом, тахікардією, похмурим настроєм зі злостивістю і агресивністю. В перервах між вживанням наркотиків цієї групи поведінка підлітків схожа на поведінку при вживанні опіатів.

Ранніми ознаками вживання наркотичних речовин, незалежно від їх виду, можуть бути наступні зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків:

•безпідставне зникнення підлітків з дому на досить тривалий час

•пропуски занять у школі, зниження успішності в навчанні 

•різкі зміни у поведінці підлітків (необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність), що не були властивими раніше

•поява брехливості, відчуженості

•виникнення боргів у підлітків

•зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки

•зникнення зацікавленості до навчання, праці, захоплень, телебачення

•зникнення з дому або поява у підлітка таких хімічних речовин як: оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники; флакони з невідомими рідинами

•знаходження у підлітків шприців, голок, гумових жгутів, таблеток, наркотичних речовин

•поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів: «баян», «машина» -шприц, «колеса» - таблетки; «драп», «план», «дурь», «ширка» - назви наркотичних речовин; та ін.

•наявність у підлітків слідів від ін’єкцій у будь-яких частинах тіла, особливо на передплеччі

•розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон вдень, важке пробудження та засинання, тяжкий сон)

•розлади апетиту (різке підвищення апетиту або відсутність, прийом значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги)

•коливання розміру зіниць (зіниці різко розширені або звужені до булавкової головки) та кольору шкіри (різко бліда, сірувата).

Наявність у підлітків однієї або декількох з вищевказаних ознак не дає підстав для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це повинно спонукати батьків, вчителів та близьких підлітка звернутись за консультацією до фахівців.

Юрій Беліченко, лікар-нарколог, вища кваліфікаційна категорія Петрівська ЦРЛ.