Народний депутат Нестор Шуфрич - один з найбільш активних і послідовних критиків чинної влади. Однак, на відміну від багатьох своїх колег, він звик кожне зауваження підкріплювати конкретними аргументами. В інтерв’ю Нестор Шуфрич розповів, чому влада в критичний для країни момент відвернулася від бюджетників, спрогнозував, коли можливий новий виток війни, і розповів, як пережити холодну зиму.
КАБМІН ПІШОВ НА ВИБОРИ. ГОТУВАТИ КРАЇНУ ДО ЗИМИ НІКОМУ
- «Опозиційний блок» зажадав від уряду піти у відставку. Ви дійсно вважаєте, що зараз для цього відповідний час?
- Ми підняли це питання з однієї простої причини - весь уряд пішов на вибори: і прем’єр, і віце-прем’єри, і всі ключові міністри. Це замість того, щоб у критичній ситуації допомогти людям, проіндексувати зарплати, пенсії та соціальні виплати. Чистий ідіотизм. Такого в країні ще не було ніколи. А кому готувати країну до зими, кому стежити за соціальним пакетом? У мене таке відчуття, що влада сьогодні живе за принципом «після нас - хоч потоп». Вона нічого не коштує. Все тільки трощить і руйнує.
- Ну чому ж ... Ось на східному кордоні стіна стоїть ...
- Ах, ну да. Прем’єру Яценюку не дає спокою слава Великої Китайської стіни. Це не що інше, як бездарне розбазарювання народних грошей замість того, щоб підтримувати пенсіонерів, бюджетників і незаможних, підтягувати економіку, відновлювати промисловість Донбасу.
- Але ж Донбас не контролюється українською владою.
- Лише частина Донбасу. А взагалі ми повинні зробити все, щоб весь Донбас залишався територією України. Але, на жаль, ми маємо втрачені міста, і вже понад 20 тисяч втрачених життів. І це справжня гуманітарна катастрофа. Ми також втратили 20 відсотків ВВП, обрушилася гривня. Як наслідок - у нас дуже похмурі економічні та соціальні перспективи. І що в цих умовах робить керівництво країни? Воно піариться на військовій тематиці. Ми бачимо Порошенка на фоні танків. В піку йому Яценюк фотографується на фоні бронетранспортерів. Замість цього краще б вони взяли в руки кувалду або відбійний молоток і показали себе на тлі електростанції з повним запасом вугілля. Але вони цього не можуть зробити, тому що вугілля просто немає.
ПІСЛЯ 26 ЖОВТНЯ МОЖЛИВИЙ НОВИЙ ВИТОК АКТИВНОЇ ФАЗИ АТО
- Чи є в такій ситуації мирний шлях повернення Донбасу під контроль Києва?
- А іншого шляху немає! Військового вирішення конфлікту на сході просто не існує. Я це говорив ще в червні. За це мене називали зрадником... Тепер вже і влада заговорила про світ. Чому вони це не зрозуміли в червні, коли ми їх просили сісти за переговори? Обама про це говорив Порошенку у Вашингтоні, Меркель - в Києві, Барозу - в Брюсселі, Туск - у Варшаві. Усі європейські лідери переконували Порошенка сісти за стіл переговорів. Але навіть зараз немає ніякої гарантії, що нинішнє перемир’я не є відтягуванням часу для проведення виборів. Навпаки, є реальна загроза, що після 26 жовтня буде новий виток активної фази АТО. Згадайте, на президентські вибори влада йшла під гаслами миру, а відразу після виборів розв’язала новий конфлікт. Ми не маємо права цього допустити вдруге.
ВЛАДА ДУЖЕ ШВИДКО ЗРОЗУМІЛА, ЩО ЗИМУ ВОНА НЕ ПЕРЕЖИВЕ
- Раз вже ми торкнулися теми промисловості, «Опозиційний блок» позиціонує себе чи не єдиним лобістом інтересів промисловців. У вас є конкретна програма з відновлення економіки в умовах децентралізації?
- Якщо нам вдасться домогтися децентралізації, то це буде серйозним стимулом для заперечення не тільки великих підприємств, але також середніх і малих. Якщо місцева влада отримуватиме доходи від податку на прибуток, якщо сто відсотків податку на доходи фізичних осіб залишатимуться в регіонах, то влада буде робити все, щоб цих підприємств було якомога більше. І, до речі, тоді ставки податків будуть зменшуватися. Це стане одним з рушійних стимулів для розвитку підприємництва. На жаль, чинна влада хоче контролювати абсолютно всі ключові податки. І ми з цим будемо боротися.
- Але на вибори влада йшла під абсолютно іншими гаслами, обіцяючи все ту ж фінансову децентралізацію. Чому це не втілилося в життя?
- Влада дуже швидко зрозуміла, що цю зиму вона не переживе. Бо не вистачає п’яти мільйонів тонн вугілля і п’яти мільярдів кубів газу, не вистачає електроенергії. Вдумайтеся, ми тепер з Кузбасу возимо вугілля, ми змушені повністю міняти систему закачування газу і продовжувати імпортувати блакитне паливо. До речі, Єврокомісія зобов’язала Україну заплатити Росії 3,4 мільярда доларів за газ і підготуватися до зими. Технологічно для цього у нас ще є тиждень. Але вже зараз нас чекає жорстокий режим економії. Вперше в історії незалежної України ми будемо імпортувати вугілля для наших електростанцій.
Анна Фещук