Більшість пестицидів в тій чи іншій мірі отруйні для людей та навколишнього середовища. Невипадково сама назва цього засобу, що походить з латинської, складається зі слів: «пес-тис» - зараза, «цидо» - вбиваю.

Разом з тим при обережному поводженні з пестицидами вони стають чи не єдиним рятівником урожаю. Якщо на маленькій присадибній ділянці ще можна  обійтись без хімії, то на масштабних площах без неї ніяк.

Тож, щоб уникнути негативного впливу хімічних засобів захисту рослин, необхідно обов’язково знати правила безпечного поводження з пестицидами. Якщо при роботі з пестицидами діяти згідно правил - і урожай гарний буде, і шкоди хімікат не заподіє. 

Важливо знати, що при роботі з пестицидами необхідно захищати шкіру та органи дихання, при цьому слід використовувати спецодяг та спеціальні респіратори або протигази. Звичайні протипилові респіратори не запобігають проникненню пестицидів в організм.

Не можна під час роботи з хімікатами палити, їсти, пити, бо це зумовить надходження отруйних речовин в організм. Категорично забороняється під час роботи або безпосередньо перед нею вживати алкогольні напої, бо дія отруйних речовин при цьому посилюється в десятки разів. 

Категорично забороняється використовувати в інших цілях тару та посуд з-під пестицидів та робочих розчинів. Зберігати ядохімікати необхідно окремо від продуктів харчування та кормів для тварин. 

Для правильного та ефективного використання засобів захисту рослин необхідно:

- використовувати тільки дозволені до застосування препарати;

- купувати препарати в оригінальних фірмових упаковках та спеціалізованих магазинах, що дасть змогу уникнути покупки фальсифікату;

- ретельно вивчити інструкцію по застосуванню пестициду (наявність інструкції та етикетки на препаратах обов’язкові) та чітко дотримуватись її;

- обприскування рослин проводити, коли шкідник чи хвороба перебувають у стадії, в якій шкідливий організм є чутливим до дії препарату;

- робочий розчин наносити рівномірно на рослини, не допускаючи його стікання на грунт та рослини, що можуть знаходитись під деревами та кущами;

- кращий час для обприскування – тихі вечірні години та рано – вранці; 

- приготовлений розчин препаратів використовувати в той самий день, не залишати його на зберігання;

- не проводити обприскування під час цвітіння для запобігання отруєння бджіл та корисної ентомофауни;

- дотримуватися загальних вимог індивідуального захисту, оберігати, згідно з рекомендаціями, домашніх тварин, бджіл та птицю під час роботи із засобами захисту рослин.