(Закінчення. Поч. у №96)

Кожен, хто набрав 10 рентгенів, повинен був писати рапорт, щоб йому підготували заміну зі своєї області. Більше встановленої дози (25 рентген) набирати не дозволялося, водночас а додому не відпускали допоки не приїде заміна.

Коли я набрав 22 рентгени, мене перестали посилати на станцію, намагалися не допустити передозування, щоб не платити додаткових грошей. Щоб не нудьгувати, попросився на роботу у Чорнобиль. Там працював на ремонтних роботах у приміщенні штабу для особливої групи військ до прийому делегації МАГАТЕ».

Ось на цьому й закінчилася Сергієва «перепідготовка». Вона увібралась не в 6 місяців, як обіцялося, а в 22,06 рентгена, з якими він повернувся додому. Ліквідаторство залишилося з ним на все життя у вигляді різноманітних хвороб, що посипалися на нього раптово: вегето-судинна дистонія, гастрит, а згодом і виразка шлунку, часті гострі респіраторні захворювання. Довелося побувати і в реанімації…

Це лише один приклад змарнованого життя. А скільки їх було? 

Небаченого масштабу трагедія звалилася на плечі нашого народу. Хто ж винен у ній? Конкретно ніби ніхто нічого спеціально не робив. Це не провокація, це халатність. Прояви безвідповідальності і легковажності накопичувались і накопичувалися - і в один прекрасний квітневий день - раптом стався вибух... 

Минають роки. Чорнобильське лихо розчинилося у мальовничій природі України, у її духмяному повітрі, у білосніжному цвітінні садів, у джерельних криницях. Життя триває…

Проте скільки б не пройшло часу, все одно чорнобильський біль чорною гіркотою осідає в душах українців, ця трагедія навіки оселилась у людських серцях. Чорнобильська аварія стала для нас уроком, за який заплачено дорогою ціною, це трагедія, яка жорстоко нагадує нам про те, що люди ще не зовсім здатні контролювати могутню енергію атома.

Врятований світ – найкращий пам’ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі. Пам’ятаймо про них і робімо усе, щоб ніколи у людській історії не повторився Чорнобиль. 

Пам’ятаймо! 

Сьогодні існують офіційні дані:

* Від наслідків аварії на ЧАЕС померло 200 тисяч людей. Це не рахуючи тих, хто помер від таких хвороб, як рак, цукровий діабет, серцеві хвороби, рівень захворюваності на які підвищився у 100 разів. 

У державі народилося 14 000 неповноцінних дітей, близько 70% від народження мають ті чи інші відхилення у здоров’ї. Збільшується кількість психічних і онкологічних захворювань серед молодого покоління.

* Радіоактивного забруднення зазнали величезні території. Проведені обстеження показали, що лише в Україні забруднення плутонієм - 239 (зі щільністю від 0,1 кюрі й вище на 1 км2.) становило 700 км2, стронцієм - 90 (3 і більше кюрі на 1 км2) і цезієм - 137 (5 і більше кюрі на 1 км2) понад 3420 км2.

* Значного забруднення зазнали водні артерії, особливо річки, що протікають біля ЧАЕС та Київського водосховища, а також водозбірні площі басейнів Дніпра та Прип’яті. Сліди радіоактивності були виявлені в усіх водосховищах Дніпровського каскаду, водою яких користуються понад 30 млн. жителів України.

* Всього в Україні забруднено територію площею понад 50 тисяч км2 у 74 районах 12 областей: Київська, Житомирська, Чернігівська, Рівненська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Сумська, Тернопільська. На цій території розташовано 2294 населених пункти. В цілому потерпілих від Чорнобильської катастрофи налічується в Україні понад 3,5 млн. осіб, з них 1,3 млн. дітей.

* 160 тисячам людей із 129 населених пунктів довелося залишити рідні домівки і переїхати в інші місця.

* З Кіровоградщини на ліквідацію аварії було направлено 20 тисяч синів і дочок.

* Станом на 1 грудня 2013 року в нашому районі проживає 265 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, серед яких 157 учасників ліквідації наслідків аварії, 50 потерпілих (переселенців), 56 дітей та двоє вдів – дружин померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Валентина РЯБОКОНЬ.