Зелене – перший населений пункт нашого району і загалом Кіровоградщини, визволений від гітлерівських окупантів. Минулої п’ятниці тут пройшли урочистості, присвячені 70-річчю цієї пам’ятної події. В заході взяли участь голова райдержадміністрації Т.Сакара і її заступники І.Дементьєв, Т.Панета та О.Лукашов, голова районної ради С.Тилик, голова районної організації ветеранів України О.Гіюк. На жаль, в селі вже не залишилося серед живих жодного учасника бойових дій, хоча ще на минулому 60-річному ювілеї визволення їх було близько десятка, тож на урочистості прибув активіст районної ветеранської організації І.Заудальський.
Відкрила урочистий мітинг Зеленський сільський голова І.Беркун. Вона поздоровила земляків і гостей з 70-річчям визволення України і рідного села від загарбників:
- Звитяга фронтовиків ніколи не забудеться, адже пам’ять – це голос історії, голос правди про ту страшну війну, – наголосила Інна Вікторівна.
Після того, як пролунали звуки Гімну України, присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання, прогриміли також рушничні залпи салюту.
Т.Сакара, вітаючи присутніх, нагадала, що перемогу здобував весь народ – у кровопролитних боях на фронті, і у самовідданій праці в тилу. Вона побажала всім нам мирного неба, щастя і благополуччя.
С.Тилик зауважила, що багато хто з присутніх, особливо діти, здригнулися, зачувши постріли салюту. Тож нехай на нашій землі лунають тільки такі постріли, а над нами завжди буде мирне небо, – сказала вона.
Учасників заходу привітав І.Заудальський. Він пригадав, як його разом з такими ж, як він, 18-річними хлопцями, призвали до війська і відразу ж кинули на передову, не навчивши як слід, навіть не переодягнувши у однострої. Більшість із них і полягли неподалік від рідних домівок. Солдатську науку опанував швидко, воював хоробро, вже через два місяці отримав першу нагороду – медаль «За отвагу». Потім було багато ще й інших нагород, були поранення.
Іван Павлович розповів, як були вражені надзвичайно високим рівнем життя в Європі, тим, що вже на той час практично всі домівки були газифіковані. Сподівалися, що після перемоги і наші радянські люди стануть жити не гірше європейців…
Наостанок ветеран привітав присутніх зі святом визволення, побажав мирного неба і усього найкращого.
Були також хвилюючі привітання від наймолодших жителів села – вихованців дитячого садочка та школярів. А священнослужитель української православної церкви Київського патріархату отець Михаїл відслужив панахиду за загиблими воїнами.
Згідно з ініціативою Президента України щодо естафети пам’яті з кожної братської могили на території нашої держави буде набрано жменю землі для подальшої передачі в музей Великої Вітчизняної війни в столиці України. Право набрати землі з меморіалу загиблих воїнів отримали І.Заудальський, О.Гіюк та учень місцевої школи О.Гороховик. Після цього Т.Сакара, С.Тилик, О.Гіюк, І.Заудальський і І.Беркун поклали до меморіалу квіти.
Після урочистої частини учасники зібрання переглянули невеликий тематичний концерт, підготовлений працівниками районного Будинку культури, а на завершення свята визволення присутніх запросили скуштувати солдатської каші.
Анатолій РЯБОКОНЬ.
На знімках: дощ не завадив зеленцям взяти участь у святі; керівництво району і села серед учасників заходу; покладання квітів до меморіалу; отець Михаїл служить панахиду за загиблими воїнами; учасників заходу вітають дошкільнята.