Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є закладом, який забезпечує організацію та проведення в районі соціальної роботи з соціально незахищеними категоріями громадян. Відповідно до нормативної бази, чисельність працівників центру повинна складати 25 штатних одиниць, у тому числі 15 фахівців із соціальної роботи. Фактично ж, у 2012 році укомплектованість кадрами складала 11 чоловік.
Однак матеріальне становище центру за минулий рік значно поліпшилося. У наявності є власне приміщення, телефонні лінії, підключення до мережі Інтернет та 16 одиниць комп’ютерної техніки. Фінансове забезпечення установи стало значно кращим проти 2011 року. Витрати на послуги, утримання, програми та заходи профінансовано у сумі 641,34 тис. грн.
Крім районного центру в районі створено 2 сільських центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді - Іскрівський та Ганнівський.
При районному центрі діють спеціалізовані формування: «Школа волонтерів, «Служба соціальної підтримки сім’ї», «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи в сільській місцевості, консультаційний пункт при пологовому відділенні центральної районної лікарні, де проводиться індивідуальна робота з матерями з питань подальшого розвитку та виховання дітей. Внаслідок такої роботи з тридцятьма матерями, відмов від дітей у минулому році не було.
Одним з пріоритетних напрямків діяльності є соціальна робота з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Такі сім’ї виявляють, обліковують та супроводжують фахівці, надаючи соціальну допомогу. У минулому році індивідуальних та групових послуг було надано 19981 (на 60% більше ніж у 2011 році).
Більшість сімей, що перебувають під соціальним супроводом, мають офіційний статус таких, що потребують додаткової допомоги з боку держави, або належать до груп ризику (неповні родини, ті, що проживають за межею бідності, мають алкогольну залежність, або сімейні конфлікти).
Значну роботу центр проводить з прийомними сім’ями, яких на території району п’ять, де виховується дванадцятеро дітей пільгових категорій, а також з дітьми-інвалідами, яких у районі 81. Для таких дітей проводяться різноманітні заходи, зокрема вже став традиційним районний фестиваль «Повір у себе». Найталановитіші з дітей беруть участь в обласних фестивалях.
Постійно ведеться робота для молоді щодо питань здорового способу життя (про шкідливість паління та вживання алкоголю) та про-філактики ВІЛ-інфекції із залученням лікарів ЦРЛ, розповсюджуються інформаційно-просвітницькі матеріали (плакати, буклети), друкуються статті у місцевій пресі.
В результаті активної роботи фахівців ситуація у багатьох сім’ях (64%), взятих на облік, покращилася: змінилися санітарно-гігієнічні умови проживання, придбано побутову техніку, діти систематично відвідують загальноосвітні заклади, зменшилася кількість випадків пияцтва, батьки приділяють належну увагу до виховання та утримання дітей тощо.
Однак робота велася б значно краще й ефективніше, якби вистачало фахівців. Адже сьогодні навантаженість на кожного з них в районі становить від 2520 до 4970 осіб (при нормі для сільського населення до 1500)! Про яку якість обслуговування можна говорити? Адже ж року не вистачить, щоб приділити кожному належну увагу. Хоч і забезпечені сільські фахівці велосипедами, однак ними ж лише в суху пору року можна їздити, та й то не по кожній дорозі. Тож вирішення проблеми транспорту та кількісного складу соціальних працівників значно поліпшить якість обслуговування.
Валентина РЯБОКОНЬ.
На знімках: у таких умовах проживає родина, яка опинилася у складних життєвих обставинах (с. Зелене); фахівець із соціальної роботи Ю.В. Кісіль проводить соціальне інспектування родини, де виховуються діти-інваліди; покращення умов для виховання та утримання дітей в сім’ї, яка опинилася у СЖО (с. Олександрівка) (фото 3, 4); фахівець із соціальної роботи Р.В.Шевченко під час виховної години з учнями Червонокостянтинівської ЗШ.