1. Спочатку цей винахід називався «Магічний кубик». Він являє собою механічну головоломку, що з’явилася на світ у 1974 році завдяки угорському скульптору і викладачеві архітектури будапештської Академії прикладних мистецтв і ремесел Ерне Рубіку. Йому прийшла в голову ідея створити наочну модель, за допомогою якої була можливість продемонструвати студентам основи математичної теорії груп. Довго думаючи, перепробувавши безліч варіантів, в результаті була створена дерев’яна модель-прототип кубика. На початку цей винахід виглядав як набір з 27 дерев’яних кубиків з різнобарвними гранями.

2. На даний час ця головоломка є пластмасовим кубом, що складається з 26 маленьких кубиків, які здатні обертатися і рухатися по невидимих осях. Кожен з дев’яти квадратів на кожній стороні кубика забарвлений в один з шести кольорів: білий, синій, жовтий, зелений, червоний, оранжевий. Суть головоломки в тому, щоб повертати грані кубика всілякими способами до тих пір, поки кожна грань не буде складатися з квадратів одного кольору.

3. Вперше зібрати головоломку винахіднику допомагали його друзі та студенти. На збірку кубика Рубіка пішло близько місяця.

4. Ерне Рубік запатентував свій винахід у 1975 році. На продаж кубик був виставлений у 1977 році. Ліцензію на виробництво «Магічного кубика» купила компанія Ideal Toy Corporation, яка якраз і дала головоломці ім’я Rubik’s Cube. Компанія розмістила замовлення на 1 000 000 шт. і почала продавати цю іграшку в усьому світі. Кубик почав експортуватися з Угорщини з 1980 року.

5. По всьому світу було продано близько 350 млн. кубиків Рубіка, як оригінальних, так і різних аналогів. На піку своєї популярності головоломку крутив кожен п’ятий житель землі!

6. З часом люди стали мізкувати над тим, як зібрати кубик швидше. З’явилися так звані спідкубери – люди, котрі збирають кубик Рубіка на час.

7. У 1981 році шістнадцятирічна чеська студентка Джессіка Фрідріх розробила метод, при якому середній час складання кубика становив близько 25 секунд. Дотепер більшість топових спідкуберів використовують саме цей метод.

8. На сьогодні топові спідкубери стабільно збирають кубик менше, ніж за 10 секунд.

9. Американський підліток зібрав головоломку за 4,69 секунди. Американець Патрік Понс встановив новий світовий рекорд зі складання кубика Рубіка. В ході змагань, що проходили в Вірджинії, 15-річному Патріку вдалося зібрати головоломку за 4,69 секунди. За словами підлітка, він був в шоці, коли дізнався про свій результат. Раніше світовий рекорд належав австралійцю Феліксу Земдегса, який зібрав кубик Рубіка за 4,73 секунди.

10. У цієї всесвітньовідомої головоломки 43,252,003,274,489,856,000 можливих комбінацій, і тільки одна з них правильна.

Сторінку підготувала Олена Приходкова.