При слабкому підмерзанні дерев проводять обрізування в звичайний термін з дотриманням загальних правил.
Необхідне виправлення можна зробити в наступному році чи влітку, якщо виявляться всихаючі гілки чи їхні частини.
Цілком вимерзлі гілки вирізують на кільце, а якщо підмерзла тільки верхня частина, — до здорової деревини При середньому ступені підмерзання гілки укорочують сильніше, ніж треба було б при обрізуванні здорових дерев.
Це необхідно для того, щоб підсилити ріст нових пагонів ближче до основи гілок, тому що підмерзлі гілки тендітні і при великій довжині легко обламуються під власною вагою.
Обрізування сильно ушкоджених дерев у рік підмерзання краще не робити. Треба відкласти цю роботу до наступного року, коли по відрослим нових гілках можна визначити, у якім місці обрізка буде ефективною. Цілком можливо, що обрізування зовсім не буде потрібне.
Спочатку дерево може почати розпускатися за рахунок запасів, а в середині літа частково чи цілком усохнути. При повному вимерзанні надземної системи до рівня снігового покриву молоді дерева зрізують на зворотний ріст.
З гілок, що з’явилися вище місця щеплення, вибирають найбільш сильну і на її основі формують нову крону.
При вимерзанні надземної системи в більш дорослих дерев їх краще викорчувати і посадити нові. При частковому сильному підмерзанні обрізку треба робити в тім місці на кожній гілці, де є нові гілки чи вовчки.
На основі вовчків можна формувати як основні, так і обростаючі гілки. При обрізуванні сильно підмерзлих дерев звичайними правилами обрізування можна зневажити. Залишати треба всі зелені гілки, щоб листки, що роз-міщаються на них, сприяли швидкому наростанню нових сортів деревини.
Після відновлення обсягу крони можна провести і проріджування її, і нормування основних та обростаючих гілок.
При обрізуванні підмерзлих дерев треба стежити за тим, щоб на стовбурі і на основних гілках не було великих ран на одному рівні, тому що гілка чи частина крони (якщо такі рани є на стовбурі) може усохнути. Більш ретельно, ніж зазвичай, треба замазувати рани на підмерзлих деревах.
Володимир Оненко, газета «Присадибне і дачне господарство»