Як відомо, у Благовіщенському (донедавна – Ульяновському) районі нашої області стався спалах гострої кишкової інфекції. Більше 40 осіб госпіталізовано до інфекційного відділення центральної районної лікарні. Причиною спалаху стало вживання готових страв у кафе м. Благовіщенського на поминальних обідах та хрестинах. Серед постраждалих – не лише дорослі, а й троє дітей віком до 18 років, наймолодшій дитині 2 роки 9 місяців.
У ході епідрозслідування фахівці Держпродспоживслужби виявили ряд грубих порушень санітарного законодавства працівниками кафе. Матеріали розслідування направлені до прокуратури області для вжиття заходів.
Держпродспоживслужба області нагадує, що літо - сезон для активізації гострих кишкових інфекцій, ос-кільки створюються сприятливі умови для розмноження і поширення шкідливих бактерій у довкіллі.
Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових заходів. Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій є неякісно помиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, яку населення купує на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, і яка зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки. При сальмонельозі провідними чинниками передачі збудника інфекції є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, а також м’ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог.
Зараження відбувається орально-фекальним шляхом, викликаючи ураження травної системи людини. Характерними симптомами є нудота, блювота, діарея, різкий біль в ділянці живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла.
Джерело кишкових інфекцій - хвора людина. Тобто їх розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто зайнятий у сфері обслуговування населення. А саме – продавці продуктових магазинів, працівники закладів громадського харчування, підприємств харчової промисловості, освітніх закладів. Залишаючись на робочому місці, такі особи, будучи хворими або носіями інфекції, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їхні руки: посуд, харчові продукти, предмети побуту.
З метою профілактики кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно:
– не вживати продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та після закінчення терміну придатності;
– не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
– не вживати невідомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;
– не готувати страви з запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу (зберігання приготовленої страви без холоду не повинно перевищувати двох годин);
– при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а для споживання дітям – обдати окропом;
– не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
– для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
– перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов’язково мити руки після відвідування туалетів;
– під час відпочинку з дітьми батьки повинні озна-йомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни, дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;
– купатися та відпочивати лише на офіційно дозволених пляжах;
– вести боротьбу з мухами.
Відповідно до чинного законодавства покупець має право вимагати в продавця, а той – зобов’язаний надати супровідні документи, що підтверджують походження, якість та безпечність харчової продукції, а також санітарну книжку, в якій мають бути відмітки про допуск до роботи.
У разі появи перших ознак кишкової інфекції, необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я!
І ще. У свідомості більшості громадян побутує думка, що відповідальність за придбані «на вулиці», тобто в місцях стихійної торгівлі, продукти харчування лежить лише на тих, хто їх продає. Це цілком помилково. Адже стихійна торгівля – незаконна, і це добре відомо всім. Тому, купуючи продукти харчування на стихійному ринку, наші співгромадяни роблять свідомий вибір, отже, відповідальність за наслідки від вживання «вуличної» їжі лежить і на них самих.
Бережіть своє здоров’я!
Держпродспоживслужба області