Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджене у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.
Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Мова кожного народу -
Неповторна і - своя;
В ній гримлять громи в негоду,
В тиші – трелі солов’я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять;
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову.
Колосисту - на віки -
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас, —
Бо ж єдина — так, як мати, —
Мова в кожного із нас!
Сьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.
За весь час свого існування українська мова теж зазнавала злетів і падінь. Сьогодні, згідно Статті 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України». Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів чоловік.
Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!
«Красо моя! В тобі і мудрість віків, і пам’ять тисячоліть, і зойк матерів у лиху годину, і переможний гук лицарів у днину побідню, і пісня серця дівочого в коханні своїм, і крик новонародженого...» (СергійПлачинда).
«Мова - то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги», - ці мудрі слова великого педагога Василя Сухомлинського зрозумілі і близькі кожному українцю, кожному патріотуУкраїни. Адже, як говорить вчений: „Любовдо Батьківщини неможлива без любові до рідного слова”. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим іменем своєї родини. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду без племені. Саме це мав на увазі і поет Юрій Гаврилюк у вірші „Мово наша».
Мово наша
Батьків і дідів наших,
Молитво наша
До рідної землі.
Ти як мати рідна
До сну нас колихала,
Учила нас жити -
Якими бути нам людьми.
Отже, в мові рівень нашої свідомості. Поки живе мова - житиме і народ як національність, міцнітиме наша Українська держава. Пам’ятаймо застереження відомого классика Панаса Мирного: «Мова - така ж жива істота, як народ, що її витворив, і коли він кине свою мову, то вже буде смерть його душі, смерть всього того, чим він відрізняється від других людей». Його думку продовжуєВолодимир Сосюра
О мово рідна! Їй гаряче
Віддав я серце недарма.
Без мови рідної, юначе,
Й народу нашого нема.
Любов і повага до мови, якою розмовляєш, - це передусім, шанування себе, виявлення поваги до народу, його історії, культури. Адже мова - нетлінний скарб українського народу, що його наші предки зберегли, незважаючи на всілякі заборони й утиски, передавши нам у спадщину.
Вона не тільки вистояла, зберігши свою неповторність і притаманні їй особливості, коріння яких сягають глибокої давнини, а й одержала в демократичному світі визнання за свою красу.
У 1934 р.на конкурсі в Парижі вона булла визнана, поряд з французькою і перською, як найкраща, наймилозвучніша, найбагатша мова світу.
„Запашна, співуча, гнучка, милозвучна, сповнена музики і квіткових пахощів – скількома епітетами супроводжується визнання української мови, і, зрештою, всі ці епітети слушні», - писав Олесь Гончар.
Українська письменниця Любов Забашта пише так:
Прийняла я дарунок від нені -
то мова,
Тому скарбу ніколи не скласти ціни,
Моє серце вона осява барвінково,
Будьте вдячні матусі, і дочки й сини!
Будьте вдячні народу, бережіть
теє слово,
Що гранилось віками у битвах,
в трудах,
Воно визріло вже і співа колисково -
Синя птиця народу -
на буйних вітрах.
Так, воно гранилось віками. Кожне слово має свою неповторну долю. Воно народжується, набуває певного змісту, форми й стилістичного забарвлення, потім не раз змінює їх, входить у літературну мову, виходить з літературного вжитку, або й поринає в небуття.
Слову і мові наш народ завжди надавав великої ваги:
«Ласкавими словами й гадюк чарують», - каже одна українська приказка, а друга додає: «Слово не стріла, а глибше ранить», «Гостре словечко коле сердечко», «Сказаного й сокирою не вирубиш», «Що вимовиш язиком, того не витягнеш волом», – запевняє народна мудрість.
Загальновідомо, що українську літературну мову започаткував Іван Котляревський, а основоположником став Тарас Шевченко.
Високої мовної довершеності досягає, як правило, та людина, яка багато працює над оволодінням мовою. Мова людини - це своєрідний лакмусовий папірець, який виявляє рівень її загальної культури, освіченості, внутрішньої інтелігентності.
У вірші „Мова» ОлександрПідсуха образно показав багату синоніміку нашої мови.
Ой яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як!
Є в ній ліс - лісок - лісочок, пуща,
гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс.
Є ще й байрак!
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна «звідкіля» і «звідки»,
можна і «звідкіль».
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга,
заметіль...
Висока культура нашого мовлення передбачає не тільки правильне, а й майстерне використання мовних засобів. Невтомний працівник на мовній ниві Максим Рильський писав:
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля;
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
Необхідно розвивати в собі мовне чуття, щоб уміти вибрати з кількох можливих варіантів найбільш точний, стилістично доречний і виразний, який найбільше б надавався для конкретної ситуації спілкування. Потрібно дбати про чистоту своєї мови, уникати невиправданих іншомовних запозичень.
Вона одна у нас така -
Як вірна шабля уСірка
І як надія у Богдана,
Як віри праведна рука...
І серця, і небес дістане.
Не одцурайтеся моєї мови
Ні в тихі дні, ні в дні зимові,
Ні в дні підступно мовчазні.
Коли стоїш на крутизні...
Не одцурайсь, мій сину, мови -
У тебе іншої нема.
Ти – плоть і дух – одне-єдине,
Зі словом батьківським – Людина,
Без нього – просто плоть німа,
Без мови в світі нас – нема.
Т. Шевченко
Підготували учні 10 –А класу Петрівського НВК
Класний керівник - Литовченко Ольга Володимирівна