Днями в філії «Петрівський райавтодор» сталися кардинальні кадрові зміни. Її начальником призначено І.Г.Дементьєва, котрий має уже значний досвід роботи на керівних посадах в райдержадміністрації, зокрема і пов’язаних з соціально-комунальною сферою. Тож є сподівання, що він використає його на покращення стану доріг у нашому ра-йоні. Про бачення нових шляхів у вирішенні задавнених проблем автодору новопризначеним начальником цієї служби ми поспілкувалися напередодні професійного свята.
- Ігоре Геннадійовичу, добре відомо, що жителям району дошкуляє незадовільний стан автошляхів. Яким чином плануєте вплинути на цю ситуацію?
- Прикро, що почну говорити про слабкі місця нашої організації, адже мені прийшлося успадкувати відверто занедбане господарство. За слабкого фінансово-економічного стану більша частина техніки відпрацювала свій термін використання. Зараз, в переважній своїй більшості, вона ще перебуває у незадовільному стані. На вирішення цього найактуальнішого питання ми вже мобілізували всі зусилля, тож маємо най-ближчим часом підготувати дві одиниці техніки, адже попереду складний осінньо-зимовий період.
- Чи вдалося погасити заборгованість по заробітній платі, адже це було теж однією з найболючіших проблем останнього часу?
- Так, завдяки сприянню обласного автодору цю заборгованість вже ліквідували. Оскільки наша організація вважається госпрозрахунковою, маємо працювати так, аби мати самодостатній бюджет, а вже від обігових коштів сподіваємося успішно розвиватися.
- Яким чином це вдається робити?
- Допомагає співпраця з органами місцевого самоврядування та сільгоспвиробниками. Нещодавно за рахунок спільних дій відремонтували дороги на території Водянської сільської ради. Тепер працюємо на шляхах Іскрівської територіальної громади, де вже відремонтували дорогу з Сергіївки до Іскрівки. Далі продовжуємо стелити асфальт в Іскрівці по вулиці Жовтневій. За сприятливих погодних умов сподіваємося відремонтувати й дорогу Йосипівка-Петрівське.
- Те, про що ми говоримо, робиться на дорогах місцевого та комунального значення, і це відрадно. А що скажете про стан доріг загальнообласного і загальнодержавного значення, адже вони на території району в дуже занедбаному стані? Найбільш небезпечною є траса Петрове – Кривий Ріг, що пролягає через Червонокостянтинівку...
- Ці дороги утримуються за рахунок державного фінансування, а воно, на жаль, на даний час скрутне. Та, не зважаючи на таку проблему, все ж відбувся частковий ремонт на цьому напрямку, а також в напрямку Олександрії. Хочу зазначити, що найбільше дороги руйнуються під колесами багатотонних вантажівок, адже дорожнє покриття, у більшості випадків збудоване ще у минулому столітті, не розраховане на такий вантаж, що його перевозять сучасні автопоїзди.
- Увесь час дошкуляє громаді брак коштів, і це також негативно впливає на стан доріг. Чи сподіваєтесь в пер-спективі на поліпшення ситуації?
- Сподівання покладаю на децентралізацію владних повноважень і, в зв”язку з цим, на реформування автодорожньої галузі. Якщо місцеві бюджети стануть самодостатніми, гадаю, більше коштів освоюватиметься на ремонтах доріг, адже дороги вважаються кровоносною системою економіки будь-якої держави.
- Що ж дякуємо за спілкування. Бажаємо Вам і Вашому трудовому колективу успішного розвитку та вигідних контрактів, а усім нам - таки насолодитися колись поїздками по сучасних і бездоганних автошляхах.
Спілкувався Сергій АНДРУСЕНКО.