З нагоди 1027-ї річниці Хрещення Київської Русі та 1000-річчя пам’яті Рівноапостольного князя Володимира відбулася зустріч голови райдержадміністрації С.Завалія і голови районної ради С.Тилик з керівниками релігійних організацій району. В заході взяли участь протоієрей Дмитро Городецький - благочинний Петрівського району Олександрійської єпархії, настоятель Свято-Покровського храму смт Петрове, протоієрей Сергій Тітов - настоятель Свято-Миколаївської церкви с. Володимирівка, протоієрей Микола Бойко - настоятель Свято-Покровської церкви с. Чечеліївка, ієрей Михайло Царук - настоятель Свято-Вознесенської церкви смт Петрове, Анатолій Мовчан - пастор релігійної громади Божої Церкви християн віри євангельської України «Життя Ісуса», Богдан Проценко - священнослужитель релігійної громади Церкви Божої Ісуса Христа смт Петрове, с. Зелене, с. Рядове, Т.Волощенко - завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадські, верхній хор Свято-Покровської церкви смт Петрове, представники християнської молоді Петрового.
Модератором заходу була заступник голови райдержадміністрації Т.Панета, яка у вступному слові сказала:
- Сьогодні зібралися у тісному колі представники релігійних конфесій, влади, громадськості, щоб обмінятися думками щодо значення для нашого народу великої історичної події – Хрещення Київської Русі, постаті Рівноапостольного князя Володимира, єдності народу України, відродження його духовності для майбутнього держави. Такі зустрічі ми розглядаємо, як важливу частину державно-церковних відносин, що сприятиме поліпшенню сус-пільно-політичної ситуації в країні. Всі ми розуміємо, що настав час збирати каміння та будувати дорогу до Храму – Храму нашої віри, нашого майбутнього, Храму єдиної соборної процвітаючої України.
Затим Т.Панета надала слово керівникам району.
Сергій Завалій висловив вдячність священнослужителям, які відгукнулися на запрошення і прибули на захід, а також за добрі справи, яких чимало на рахунку релігійних громад району.
- Це потрібна і нелегка робота, – сказав він. Адже країна переживає тяжкі часи, військову агресію. Тому духовність і єдність нації, як ніколи актуальні. Церква відділена від держави, але в даний час надзвичайно важлива єдність державних інститутів, бізнесу, церкви, усього народу, як вирішальний фактор успішної протидії агресору і здобуття перемоги.
Я сподіваюся, що в результаті вільного обговорення почую, що нам, представникам влади, слід зробити задля поліпшення ситуації, на що слід звернути увагу в першу чергу.
Світлана Тилик сказала, що нині, на жаль, розмиті межі між добром і злом, тому слово духовних наставників дуже потрібне. Потрібні заклики до любові, терпіння, толерантності, мудрості, миру.
- Господь нам дав найкращу землю, яку не трясуть землетруси, не заливають катастрофічні повені, як в інших кінцях планети. Ми маємо найкращі чорноземи, інші багатства, які здатні забезпечити добробут і процвітання, але потерпаємо від багатьох негараздів, не маємо спокою і миру. У чому ж справа? Люди повинні зрозуміти, що тільки через добро і злагоду ми прийдемо до кращого життя. І величезна роль у цьому покладається на церкву, – зауважила вона.
Цю думку підтримала Т.Панета:
- Церква завжди відігравала і відіграє вагому роль в процесі духовного відродження, піклується про порозуміння, збереження злагоди в суспільстві, в молитвах просить миру та процвітання державі. Релігійні громади беруть активну участь в благодійності, підтримують соціально незахищені верстви населення.
На знак вшанування цієї діяльності, турботи про відродження духовності священнослужителі району нагороджені Подяками райдержадміністрації і районної ради, які вручили С.Завалій та С.Тилик.
Прикладом служіння чеснотам церкви, жертовності та прагнення розділити разом з народом і вірянами горе, яке принесла нашій державі і всім українцям російська агресія, є те, що настоятель Церкви Божої Ісуса Христа Сергій Проценко став військовослужбовцем, захисником Вітчизни. Він також нагороджений Подякою РДА і районної ради, яку отримав Б.Проценко.
Як вже було сказано вище, зібрання проходило з нагоди двох важливих дат в історії України: 1027-ї річниці Хрещення Київської Русі та відзначення 1000-ліття відходу у вічність Рівноапостольного князя Володимира. Саме Хрещення Київської Русі князем Володимиром об’єднало Київські землі в єдину могутню державу – Київську Русь, яка постала на один рівень з державними утвореннями Європи. Директор центральної районної бібліотеки Т.Мартиненко розкрила цю тему в історичній довідці, з якою вона виступила. Продовженням теми став цікавий відеофільм.
Розпочавши дискусію, протоієрей Д.Городецький розповів про витоки й історію християнства, життя Апостолів. Те, що князь Володимир, який відзначався неймовірною жорстокістю, нестриманістю, розбещеністю став Хрестителем Русі, отримав визнання церкви, як Рівноапостольний, є Божим промислом. Після хрещення, преображення увійшов в історію, як «Красне Сонечко», став зовсім іншою людиною.
Так, хрестив Русь Володимир не мирними проповідями, а, коли доводилося, і «залізною рукою» викорінював язичництво. Але діяв так, як далекоглядний батько народу. Обрав християнство не сліпо, це був свідомий вибір. Батько, коли є необхідність, може дитину і покарати, змусити її робити те, що їй не подобається. Так і Володимир діяв, розуміючи, що з архаїчними віруваннями Русь не може увійти в сім’ю держав Європи.
Християнська віра прославила сонм святих, подвижників, які здійснили подвиги в ім’я Господа. Є і в нашому районі нетлінні мощі священномученика Миколи Іскрівського, який є нашим молільником і заступником перед Господом.
Не даремно, коли люди не можуть самотужки перебороти труднощі, вони звертаються до Бога. Нині ми знаємо, що на захисті нашого народу стоять святі, які постали на нашій землі, тож віримо, що Господь допоможе перебороти лиху годину. Воїни, учасники АТО, свідчать, що у найтяжчі хвилини покладаються не на зброю, а на Бога.
Отець Дмитрій згадав про те, що у кожної людини є свій святий заступник, ім’я якого ми носимо. Термін «іменини» стосується саме його, хоча багато людей пов’язує його з днем народження. Тому потрібно не забувати про це, молитися йому, шанувати християнські сімейні цінності.
На жаль є багато освічених людей, які піддають сумніву постулати християнства. Але знання без страху Божого нічого доброго не дають. Тому всі ми повинні бути мудрими, не цуратися віри. Бути християнином важко, бо це передбачає багато заборон, відмову від багатьох спокус. Але християнину багато і дається.
Вів мову отець Дмитрій і про молодь, представники якої брали участь в заході, про роль християнської віри в їхньому житті. Згадав, що сам в дитинстві і юності був звичайним хлопцем, жив і поводив себе, як і всі однолітки. Але сімейні традиції, приклад батька – священника, став визначальним для подальшого життя.
Отець Сергій, який долучився до розмови, нагадав, що бабуся князя Володимира, княгиня Ольга була християнкою, тож деякі традиції християнства вже були на Русі до її хрещення. Господь обирає одну людину, щоб врятувати багатьох. Цією людиною в руках Господа став князь Володимир, який врятував народ Русі і нас, ввівши в лоно християнства. Більше 1000 років пройшло з того часу. Сьогодні, щоб зберегти державу, потрібно зберегти віру, зберегти душу.
Отець Михаїл зауважив, що 1000 років – це значний період в історії, але для Бога це один день. Є свідчення, що християнство прийшло на Русь набагато раніше, ніж вона була офіційно до нього долучена, що, наприклад, Аскольд і Дір були християнами. Він також побажав всім Божої мудрості.
Пастор Анатолій Мовчан згадав, що, прочитавши Біблію, зрозумів, що слід жити за Божими законами. Коли покаявся і прийняв Бога у своє серце, то позбувся певних речей, які несли на собі якусь енергетику, ворожу християнству.
Ісус Христос вчив нас прощати. Нас пізнають, як християн, по тому, як ми себе поводимо, як живемо. Наша головна зброя – молитва, тому, лише зламавши негативні духовні сили, які тяжіють над Україною, ми переможемо.
Протоієрей Д.Городецький, як і отець Сергій, підтримали цю думку.
- Ми повинні любити не того, хто піклується про нас, а того, про кого піклуємось ми - сказав отець Сергій, а отець Дмитрій додав, що християнин той, хто допомагає іншим.
Тому у подальшій розмові торкнулися проблеми допомоги дітям, позбавлених батьківського піклування, а також роботи з молоддю.
Т.Панета, підводячи підсумки зустрічі, сказала, що не випадково розмова почалася про історію християнства на Русі, князя Володимира, який саме завдяки тому, що став хрестителем Русі, запам’ятався в пам’яті народу, як Володимир Красне Сонечко і Володимир Великий, а завершилася обговоренням проблем молоді. Це дуже символічно.
С.Завалій також сказав кілька слів на завершення зустрічі. Він зауважив, що дуже добре, що захід пройшов у формі діалогу. Кожен його учасник взяв для себе щось корисне. Головне, що він сприятиме утвердженню єдності серед людей, піднесенню духовності.
Завершився захід виступом верхнього хору Свято-Покровської церкви і загальним фотографуванням.
Анатолій РЯБОКОНЬ.
На знімку: всі учасники заходу.
Фото автора.