Міністр юстиції Павло Петренко розповів про виплати аліментів, невиконання рішень ЄСПЛ та роботу приватних виконавців судових рішень.

За його словами, Міністерством юстиції, спільно з народними депутатами, вже напрацьовано пакет законодавчих ініціатив, який буде презентовано найближчими днями: «Більше 500 тис. дітей зараз є заручниками системної невиплати аліментів з боку батьків. Ми пропонуємо низку жорстких рішень, наприклад, заборону виїзду за кордон. Той з батьків, хто не виплачує аліменти, не отримає «безвізу». Також у законі ми хочемо прописати пункт, який позбавить порушників надавати право чи навпаки забороняти одному з батьків виїжджати з дитиною за межі країни, наприклад, на лікування або відпочинок».

«Зараз ми згуртували навколо цього питання велику кількість депутатів і фракцій, – додав Павло Петренко. – Сподіваюся, що і суспільство нас підтримає. Декілька мільйонів дітей потребують сплати аліментів, а півмільйона дітей вже страждають від недобросовісної поведінки батьків. У листопаді цей законопроект буде в парламенті, і ми будемо наполягати на тому, щоб його було ухвалено до кінця року».

На запитання щодо невиконання Україною рішень Європейського суду з прав людини, керівник Мін’юсту відповів: «Насправді, це рішення, які були результатами популізму попередньої української влади протягом останніх десятиріч. Населення було ошукане парламентами і урядами, людям створювали пільги, не підкріплені грошима. За останні три роки ми зробили виплати по 3-х тисячах рішень. Зауважу, вперше в історії України уряд виплатив ці кошти. Зараз є встановлені судом 12 тисяч типових рішень, ми відпрацьовуємо механізм, який допоможе погасити цю заборгованість протягом декількох років».

Очільник Міністерства юстиції повідомив також, що цієї осені розпочинають працювати приватні виконавці судових рішень, а також прокоментував скандальну ситуацію з державними виконавцями: «Нами була проведена безпрецедентна перевірка всієї системи на поліграфі. Інформація щодо корупційних розподілів та схем між державними виконавцями не підтвердилася. Хочу також зауважити, ніяких премій, які нібито отримують виконавці – немає. Вони одержать частину суми від боржника, тобто людина, яка вже має заборгованість буде нести ще й додаткову відповідальність у вигляді відсотка. Що стосується приватних виконавців – вони, фактично, будуть альтернативою, щоб прибрати монополію. Ми маємо шалену проблему, коли в Україні не виконуються сотні й тисячі судових рішень. Лише 3-5 % становив ступінь виконання рішень протягом двадцяти років. Коли ми запровадили мотивацію для виконавців, то за 9 місяців вже мали 18 % виконання. Я думаю, що приватні виконавці вже з наступного року підвищать показники на декілька десятків відсотків».

«Усі соціальні стягнення не передаються приватним виконавцям. Виселення з житла, питання, пов’язані з сімейними спорами – це компетенція державних виконавців та Держави. У приватних виконавців є дуже багато роботи: спори між бізнесом, підприємцями. У таких справах необхідно, щоб рішення виконувалися швидко», – підбив підсумки Павло Петренко.

Підготував Анатолій Рябоконь.