Безпека харчових продуктів
Небезпечні харчові продукти пов’язані зі смертю приблизно 2-х мільйонів осіб щорічно, головним чином дітей. Патогенні бактерії, віруси, паразити або хімічні речовини, що містяться в їжі, є причиною більше 200 захворювань, від діареї до раку.
Постійно виникають нові загрози безпеці харчових продуктів. Зміни в технології виробництва харчової продукції, в розподілі та споживанні, зміни навколишнього середовища, патогени нові і які знов виникають, бактеріальна резистентність – всі ці фактори створюють проблеми для національних систем безпеки харчових продуктів. Активізація пересування населення і торгівлі підсилюють імовірність міжнародного поширення небезпечних продуктів. Наскільки безпечна наша їжа? Що кожен з нас може зробити для забезпечення безпеки харчових продуктів? Всесвітній день здоров’я цього року буде відзначений під девізом «Від ферми до тарілки – зробити продукти харчування безпечними!».
Оскільки джерела постачання наших харчових продуктів у все більшій мірі глобалізуються, все більш очевидною стає необхідність зміцнення систем безпеки харчових продуктів в самих країнах і у відносинах між усіма країнами. З цієї причини ВООЗ сприяє зусиллям, спрямованим на зміцнення безпеки харчових продуктів на шляху від ферми до тарілки (і всюди на проміжних етапах).
Відповідно до Кодексу аліментаріус, що є збіркою міжнародних стандартів, інструкцій та кодексів практики з харчових продуктів, що охоплює всі основні види харчових продуктів і процесів, ВООЗ допомагає країнам запобігати, виявляти та реагувати на спалахи захворювань, які переносяться з харчовими продуктами. Спільно з Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) ВООЗ попереджає країни про надзвичайні обставини у сфері безпеки харчових продуктів через міжнародну інформаційну мережу.
П’ять принципів безпеки харчових продуктів
Безпека харчових продуктів – це спільна відповідальність. Вона повинна бути забезпечена протягом всього ланцюга виробництва харчових продуктів, починаючи від фермерів та виробників і закінчуючи продавцями і споживачами. Наприклад, в публікації ВООЗ «П’ять найважливіших принципів безпечного харчування» дається практичне керівництво для продавців і споживачів у сфері обробки та підготовки продуктів харчування:
• Принцип 1: Зберігайте продукти в чистоті.
• Принцип 2: Відокремлюйте сирі продукти від продуктів, які зазнали теплової обробки.
• Принцип 3: Піддавайте продукти ретельній тепловій обробці.
• Принцип 4: Теплова обробка проводиться при необхідній температурі.
• Принцип 5: Користуйтеся безпечною водою і безпечними сирими продуктами.
Всесвітній день здоров’я 2015 року дає можливість звернути увагу тих, хто працює в різних урядових секторах, фермерів, виробників, працівників роздрібної торгівлі, медичних працівників, а також споживачів на важливість безпеки харчових продуктів і на те, яку роль кожен може відіграти, щоб забезпечити таке становище, при якому кожна людина може відчувати впевненість у тому, що продукти, які лежать в її тарілці, безпечні для споживання.