Житлово-комунальні послуги — це ті послуги, які забезпечують життєдіяльність людини, без яких людина не може обійтися.
В умовах необхідності підвищення тарифів на газ та житлово-комунальні послуги Постановою кабінету міністрів України від 28 лютого 2015 року №106 »Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» уряд розробив спрощену систему надання субсидій, щоб захистити найбільш вразливі верстви населення.
Відтепер, тобто з 01 травня 2015 року після набуття чинності ПКМУ, призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів – спеціальної форми заяви та декларації про доходи і витрати. Для забезпечення звернення сімей за призначенням субсидій запроваджено систему, яка дозволятиме людині дуже просто, без особистого звернення до органу соціального захисту, через уповноважену особу, якщо це стосується сільської місцевості, або через письмове звернення, або іншим шляхом,через поштове відправлення, повідомити управлінню соціального захисту про те, що сім’я бажає отримати субсидію.
Заява і декларація розміщуються на одному аркуші паперу з двох сторін. У заяві зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові заявника, адреса реєстрації, контактний телефон, серія та номер паспорта, послуги, якими користується заявник. В декларації про доходи та майновий стан: прізвище, ім’я та по батькові заявника; адреса реєстрації; площа квартири (індивідуального будинку); характеристика будинку (кількість поверхів); прізвище, ім’я та по батькові усіх зареєстрованих у квартирі (індивідуальному будинку), види та суми їх доходів; інформацію про витрати (на придбання майна, товарів або оплату послуг) на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Спрощені бланки заяви та декларації для отримання субсидії будуть доставлені громадянам через організації, які надають житлово-комунальні послуги.
Запроваджується принцип призначення субсидії на підставі задекларованих даних заявником. Оскільки спрощується доступ до житлових субсидій, то посилюється відповідальність за надану інформацію в декларації про доходи та видатки.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця проінформувати управління соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб ( орендарі – про осіб,які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, шляхом подання відповідних документів.
Крім того, оскільки субсидія призначається за задекларованим принципом, то надано право органам соціального захисту населення після отримання від Державної фіскальної служби за запитом уточненої інформації про доходи проводити перерахунок розміру призначеної субсидії.
Проте, якщо громадянин свідомо приховав інформацію про доходи (свідомо не зазначив їх у декларації) будуть застосовуватися штрафні санкції: сума переплачених коштів субсидії буде стягуватись у подвійному розмірі.
При цьому перевірка достовірності цих даних здійснюватиметься органами соціального захисту вже після призначення субсидії, шляхом запитів до відповідних органів, установ та організацій.
Зміни до порядку призначення житлової субсидії скасовують всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій, а саме: наявність у власності 2-х житлових приміщень, 2-х автомобілів, здача в найм житлового приміщення, наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні.
Встановлено єдине обмеження: покупка на суму 50тис. грн. Тобто, якщо сім’єю протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії було здійснено купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплачено послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень, то у такому випадку сім’я не має права на призначення субсидії. Якщо сім’я дозволила собі таку дороговартісну покупку, то в неї є кошти для оплати житлово-комунальних послуг.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, як і до цього, призначається на основі середньомісячного сукупного доходу зареєстрованих осіб. Але, якщо до змін застосовувався середньомісячний сукупний доход за 6 попередніх місяців, то тепер - за попередній календарний рік. Сукупний доход обчислюється, виходячи з отриманих громадянами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, інформацію про які зазначено у декларації про доходи і витрати осіб, що звернулися за призначенням житлової субсидії.
Зважаючи на те, що рівень доходів сімей не дозволяє придбати житло, і частина сімей змушені орендувати житло, субсидія таким сім’ям також може бути призначена на підставі договору найму (оренди) житла (офіційно зареєстрованого) особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.
Запроваджується надання субсидії на 12 місяців, а не на опалювальний період як раніше. У разі, коли оплата послуг з централізованого опалення проводиться лише в опалювальний період або для індивідуального опалення використовується природний газ (електроенергія), розмір субсидії розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.
Встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період. Скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період у разі відсутності змін, тобто заява і декларація подаються один раз, і якщо сім’я вже ввійшла в програму житлових субсидій, то в подальшому не потрібно подавати документи.
Також сім’ям, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014/15 року, субсидія на наступний період призначається на підставі раніше поданих документів.
Як і було раніше, житлова субсидія призначається на соціальну норму житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, які встановлено Кабінетом Міністрів України (ПКМУ №409 від 06 серпня 2014 року).
Як і раніше, розмір субсидії залежатиме виключно від доходу сім‘ї. Чим нижчі доходи, тим менше сім’я платить.
Наприклад, якщо доход на члена сім’ї становить 500 гривень, то оплата буде здійснюватися тільки в розмірі 3,19% від доходу. Якщо розмір доходу дорівнює прожитковому мінімуму 1176 грн., то обов‘язкова частка плати складе десь 7,5%, при доході у розмірі 2300 грн. на одну особу на місяць - обов‘язкова частка плати сім‘ї — 15%. Це максимально справедливо у такій спрощеній системі. Принцип простий: сім’ї, у яких доход менший – платять менше.
Розмір обов‘язкової частки плати визначається у наступному порядку:
- визначається середньомісячний доход на одну особу;
- доход на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1176 грн), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;
- отриманий результат ділиться на базовий коефіцієнт 2 (два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць), а потім множиться на базовий коефіцієнт 15 (15-базова норма плати за житлово-комунальні послуги сім’єю, яка має доход у два прожиткових мінімуми на місяць на одну особу) і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги кожного окремо взятого домогосподарства.
Як бачимо, система субсидій максимально відкрита і проста.
За детальнішою інформацією звертайтесь до управління соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації, розташованого за адресою: смт Петрове вул. Ілліча, 32
- телефон «гарячої лінії» - 9-63-33,
- телефон начальника управління соціального захисту населення Валентини Сибіри 067-943-51-40.
Валентина Сибіра, начальник управління соціального захисту населення районної державної адміністрації