Літа всі чекають з нетерпінням, зустрічають з радістю. Сонце, тепло, вода, ліс, легкий одяг, ароматні фрукти та ягоди. Як не ра-діти! Але не потрібно забувати, що літо приховує безліч небезпек: тепловий і сонячний удари, укуси кліща, бджоли чи оси, змії, харчове отруєння, ураження блискавкою, допомога при утопленні. Про ці літні небезпеки ви чули, але чи кожен знає, що робити, якщо трапилося нещастя.

Перебуваючи довгий час на сонці, людина може навіть втратити свідомість. У цьому випадку необхідно перевірити пульс і переконатися в наявності дихання. При відсутності його ознак відразу зробіть штучне дихання. Потім перемістіть постраждалого в прохолодне приміщення, підніміть ноги і покладіть під коліна валик з одягу. На голову покладіть рушник, змочений холодною водою. Якщо людина не приходить в свідомість – викликайте швидку, а тим часом покладіть постраждалого на бік, щоб виключити потра-пляння блювоти в дихальні шляхи. Якщо людина у свідомості – потрібно напоїти її міцним холодним чаєм.

Навесні і на початку літа, в лісі, у високій траві існує ймовірність укусу кліщів. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка. Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хобітком, розхитуючи його пальцями, (обгорнутими марлевою серветкою), пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хобітком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хобіток залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть. Протягом двох тижнів після укусу щоденно замірюйте те-мпературу тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря!

Нерідко влітку на природі укуси бджіл і диких ос можуть зіпсувати весь відпочинок, і, якщо таке трапилось, насамперед, необхі-дно витягнути жало. Потім, за можливості, дати потерпілому антигістамінний препарат і за необхідності, знеболювальне. Уражену ділянку потрібно промити холодною водою і прикла-сти холодний компрес. Це зменшує набряклість і знімає біль. При підвищенні температури потрібно дати прийняти жарознижуючий засіб. Корисним стане рясне пиття. У загальному випадку укуси бджіл і ос не смертельні, але, якщо на них існує алергія, то наслідки можуть бути дуже серйозними, аж до задухи, судом та втрати свідомості. У таких випадках виклик «швидкої» обов’язковий.

Укус змії явище рідкісне, але все ж таки трапляється в пору збирання ягід та грибів. Отруйна змія, крім двох подряпин, які залишають і не отруйні змії, залишає ще й два проколи від іклів, через які в організм потрапляє отрута. Потерпілий відчуває нудоту, запаморочення, сонливість, біль, почервоніння і припухлість в області укусу. Його необхідно заспокоїти, переважна кількість укусів не смертельні. Рану потрібно продезінфікувати і накласти стерильну пов’язку. Зверху прикласти холодний компрес, щоб не дати отруті поширюватися. Слід давати багато пити (воду, чай, але не каву). Обов’язково викликати «швидку», бо не слід відсмоктувати отруту або розрізати ранку задля вилучення отрути.

Харчове отруєння відноситься до поширених небезпек, бо саме літом термін зберігання продуктів різко скорочується. Головне за-вдання вивести з організму якомога більше бактерій і токсинів. Цьому сприяє і природна реакція організму – блювота. Якщо цього не відбувається, необхідно дати випити якомога більше рідини (води, чаю), а потім штучно викликати блювоту та очистити шлунок. Насамкінець дати потерпілому кілька таблеток активованого вугілля.

При враженні людини блискавкою, необхідно негайно викликати «швидку». Якщо людина у свідомості, необхідно укласти її в ліжко, розтерти шкіру тулуба, рук, ніг, напоїти гарячим чаєм. Якщо потерпілий не дихає, йому необхідно терміново зробити штучне дихання, потім розтирати тіло, як у першому випадку.

При утопленні, після того, як людину витягли з води, відразу необхідно перекласти потерпілого через коліно спиною вгору й інтенсивно натиснути на спину кілька разів, щоб з легенів і шлунку вийшла вся вода. Потім, якщо постраждалий не подає ознак життя, зробити штучне дихання, при потребі – непрямий масаж серця.

Отже ці прості рекомендації допоможуть вам і вашим близьким уникнути неприємних випадків під час літнього відпочинку.

Підготувала Оксана Ліщенюк